Vařič Coleman F1 mám šest let a používám ho celoročně a tak se často stávalo, že když jsem vařil ve větru, tak to trvalo neskutečně dlouho a proto to žralo nehorázně hodně plynu. Je to celkem dobrý vařič, i když časem zrezivěl, tak stále funguje, jak má. Co si myslím, že výrobce moc šetřil na materiálu na nožky, na kterých leží ešus nebo jiné nádobí k vaření, protože mi po čase pokroutili a tak když ho skládám, se mi občas zaseknou do sebe a nejdou dobře rozdělat. Ale o tom tento článek není.
Jak jsem psal úvodu, býval vždy problém s vařením ve větru, tak jsem začal napřed prohledávat na stránkách výrobce, kde nakonec nic nebylo, tak jsem to zkusil vyhledat na internetu jako heslo, zda už někoho nenapadlo udělat nějaké závětří na daný vařič a nenašel jsem nic, co by mi nějak pomohlo. Nakonec jsem našel vařič od Primusu, který jisté závětří má a z toho jsem si vzal příklad na svůj vařič, jenže Coleman má trošku jinak řešené nožičky a tak to nešlo tak lehce, jak na Primusu.
Můj první pokus je zde, měl jsem již asi deset let starý malý ešus, tak jsem mu zboku vystřihl otvor, přes který se dala ovládat síla hoření, bylo to sice dobré, že byl celý vařič schovaný, ale stejně hořák nebyl moc chráněný a ani vzhledově to nebylo hezké. Zádveří držel spodní část vařiče nad šroubovici vyvrtanou dírou uprostřed ešusu a tohle se mi nezdálo moc bezpečné, proto jsem po krátké době udělal druhou verzi, o které píši níže.
Druhý pokus už vypadá mnohem lépe a i líp skladný. Tentokrát jsem použil hliníkový talířek. Jak u prvního jsem vyvrtal uprostřed díru, abych mohl přidělat závětří mezi hořák a zbytkem vařiče (tato část jde rozšroubovat na dvě části). Pak jsem pomocí vrtáku a následně tenkým pilníkem vybrousil pro všechny nožičky samostatné průrvy, abych je mohl provléct nahoru. Ovládání tak zůstalo krásně schované a kryté pod závětřím, takže i když nechtěně převaříte, tak vás to neohrozí při vypnutí vařiče. A zároveň se dá plocha využít na odkládání třeba pytlíku čaje. Fotky jsou pod tímto odstavcem.