Krásné počasí láká stále více lidí ven. Chystáte se i vy prožít svou dovolenou nebo alespoň víkend během léta aktivně? Co všechno byste neměli podcenit před první turistickou výpravou a co si určitě vzít?
Oblečení přiměřené počasí
Nenáročný turista samozřejmě upřednostní výlet za pěkného počasí a jeho oblečení se bude lišit od výbavy tohoto, kdo se chystá na těžší trek do zimních hor.
Nicméně v principu je oblečení podobné. Vyrobeno by mělo být z funkčních materiálů. Osvědčený je takzvaný princip vrstev. Ty by měly být nejméně dvě. Důvodem je to, že více tenkých vrstev nabízí dobrý regulační efekt.
Absolutním základem je termoprádlo oblékané přímo na tělo. Vyrábí se z tenkých materiálů. Většinou jsou syntetické a jejich výhoda je schopnost rychle schnout. Díky ní zůstanete v suchu a nebude vám zima. Můžete však použít i prádlo z merino vlny.
Druhá vrstva jednak podporuje odvod potu a funguje jako izolační, to znamená, že se stará hlavně o udržení tepla. Jde o tričko, mikinu a kalhoty.
Navrch jako poslední vrstvu přidáváme fleecovou nebo softshellovou bundu. Samozřejmě náročnější zimní podmínky vyžadují další vrstvu. Ta by měla být nepromokavá a zajistit i ochranu před větrem. Podle okolností samozřejmě můžete přidat i rukavice. Riskantní jsou z tohoto pohledu hlavně hory, kde se počasí mění velice rychle.
Čepice a ponožky
Podstatné je nejen to, co si obléknete na tělo, ale i to, co budete mít na nohách a na hlavě. Bez pokrývky hlavy se neobejdete v žádném počasí, v létě vás totiž ochrání před ostrými paprsky, v zimě zase pomůže překonat vítr i mráz.
Pro léto je ideální variantou kšiltovka. Zabrání účinně tomu, abychom si z výletu odnesli úžeh a zároveň ochrání zrak před nepříjemným sluncem. To je důležité nejen kvůli komfortu, ale také proto, abychom kvůli oslnění nepřehlédli například kořen stromu. Při svých výletech oceníte například stylovou dámskou kšiltovku.
Samostatnou kapitolu představují kvalitní ponožky. Ty by měly dobře propouštět pot. V létě se nosí speciální chladivé materiály, naopak na zimu slouží ponožky vysoké.
Kvalitní obuv
Druhým klíčovým bodem je kvalitní obuv. Zásadní je hlavně neklouzající podrážka, která se postará na nerovném povrchu o vaši bezpečnost.
Volte jednoznačně podle typu a četnosti aktivit. Na nenáročné výlety, které plánujete pouze příležitostně, vám stačí měkké a zároveň nízké outdoorové boty. Výhodou vycházkové obuvi je to, že je pohodlná, ale na druhou stranu vhodná pouze na zpevněné cesty.
Naopak těžší terén určitě vyžaduje pevnou kotníkovou verzi. Dobře se vám v takových botách bude chodit dokonce i s těžším batohem. Nejpevnější, povětšinou kožené modely se nosí hlavně na náročné trekkingové aktivity. Hodit se vám může například tip na některý z modelů Adidas Terrex.
Boty byste si jednoznačně neměli pořizovat tak, že si je jako nové poprvé vezmete na nohu až v den cesty. Z nerozchozených bot si jednoznačně koledujete o nepříjemné a bolestivé puchýře i pokažený zážitek.
Praktický batoh
Batoh musí být pevná a nepromokavý. Jeho velikost se opět volí podle předpokládaných aktivit, které ovlivní množství potřebných věcí, jež musíte mít s sebou.
Čistě pro představu, na jednodenní výlet stačí i malý batoh do 30 litrů. Do středního provedení s objemem 50 litrů se sbalíte i na týden a pojme třeba i spacák. Velká verze do 75 litrů se většiny běžných turistů nechystajících se na náročnou expedici spíše netýká. Počítá se s tím, že se do takového zavazadla vejde vše na spaní, jídlo i náhradní oděvy.
A co si sbalit s sebou? Určitě si vezměte mobilní telefon a pokud v něm nemáte navigaci, tak i starou dobrou papírovou mapu. Dále je doporučen dostatek tekutin a přiměřená svačina. Dětem je vhodné přibalit sladkost. Určitě nezapomeňte na lékárničku. V ní by své místo měl v létě mít i krém na opalování.
I v případě, že předpokládáte hezké počasí, pláštěnku a bundu mějte alespoň v batohu vždy. Hodit se může nůž a baterka. S množstvím věcí to ale nepřehánějte, pamatujte, že batoh můžete mít na zádech řadu hodin.