Vysokohorská turistika patří mezi oblíbené aktivity, ale musíte počítat i s potížemi. Nejlepší je, když si začnete zvykat pomalu a postupně. Lidé, kteří chodí do vysokých hor se často potýkají se známými příznaky. Vliv nadmořské výšky na člověka není vždy pozitivní, protože je nahoře řídký vzduch. Proto se můžete setkat s následujícími potížemi:
- výšková nemoc,
- nízké teploty,
- dehydratace,
- negativní vliv na psychiku.
Výšková nemoc je největší problém
S nižší koncentrací kyslíku ve vzduchu přichází tzv. výšková nemoc. Nemusí potkat každého člověka, ale vliv nadmořské výšky na člověka nesmíte podceňovat. Existují tři stupně, ve kterých se může nemoc projevit. První stupeň je nejčastější pro většinu cestovatelů, ale nemusíte se potkat s žádnými příznaky, pokud nebudete příliš vysoko.
Mírná forma nemoci | Nejčastější a nejmírnější varianta. Příznaky se podobají kocovině. Nechutenství, nevolnost, únava nebo bolest hlavy. |
Otok plic | Závažná forma nemoci, kdy dochází k dušnosti a poruchám okysličení krve. |
Otok mozku | Nejvážnější a velmi vzácná varianta. Příznaky lze přirovnat k otravě alkoholem. |
Počítejte také s nižší teplotou
Na každých 100 metrů nadmořské výšky musíte počítat s minimálním poklesem teploty o 0,6°C. Připravte se na to, že ve vyšších nadmořských výškách bude poměrně chladno. Proto se musíte pořádně obléknout, protože jinak bude zima velmi negativně působit na vaše tělo i psychiku.
Dehydratace a vliv na psychiku
Ve velmi větrných a suchých podmínkách se tělo mnohem rychleji dehydratuje. Z dýchacích cest se odpařuje více vlhkosti, a proto budete mít větší žízeň. Snadno dojde k dehydrataci, a proto s sebou musíte mít dostatek tekutin. Jedině tak nebudete riskovat dehydrataci organismu. Pro některé jedince je pobyt ve vysokých horách místem, kde se probudí negativní myšlenky v jejich mysli. Přijdou na ně pocity osamělosti, úzkosti a stres.