Ač se zdá, že nejtěžší je vybrat si lyže a pak už můžete s radostí vyrazit na vlek, výběr správného vázání je neméně důležitý. Správné vázání je především bezpečnostní prvek, ale zajišťuje i přenos vaší síly do lyží a tím pádem určuje požitek z jízdy.
Vázání na sjezdové lyžování se vybírá podle lyžařské zdatnosti, agresivity a stylu jízdy. Zohledňuje se samozřejmě i rozdíl jízdy na modrém svahu nebo extrémním freeride lyžování na ledovci. V neposlední řadě se zohledňuje váha lyžaře. Je samozřejmě logické, že vázání budete nejspíš řešit až ve chvíli, kdy se budete považovat za zkušené lyžaře a ze začátku využijete klasických vázání.
Nejlepší vázání na lyže pro experty a výborné jezdce
Atomic STH2 WTR 16
Začínáme zostra! Tohle vázání je určeno pro neprofesionální, ale velice zkušené jezdce. Ve výběru vázání se orientujeme dle stupnice vypínacích sil DIN. Jednoduše, když lyžujete jako Bode Miller, lyže se vám nesmí vypnout při každém tvrdém nárazu. Atomic STH2 začíná tuto stupnici na čísle 7 a končí 16, což je hned stupínek pod profesionálními sportovci. Nehodí se také pro lehké lyžaře a lyžařky.
Kovové zpracování vázání je velice kvalitní, nízký profil poskytne skvělý pocit propojení nohou a lyží a umožní citlivě přenášet každý pohyb těla na sníh. Tvar také eliminuje odpor vzduchu a agresivní jízdě už vůbec nic nebrání, snad jen vlastní pud sebezáchovy. Cenově se pohybujeme docela vysoko, vázání by však mělo vydržet generace.
Nejlepší vázání na lyže v poměru cena – výkon
Marker Race Xcell 12 16/17
Vázání, které se hodí pro zdatné lyžaře, kteří si potrpí na kvalitu za přiměřenou cenu. Stupnice DIM je 4 – 12, což odpovídá klasickému vázání u dražších komerčních lyží, použitelné pro dobré lyžaře.
Marker je známý svými technologiemi, toto vázání je jimi přímo nabyté. Typické jsou pro ně také netradiční špičky vázání, ty s technologií Xcell absorbuje i velmi tvrdé nárazy bez toho, aby ohrozila samotného lyžaře. Všechny vázání této značky také mají pohyblivé zařízení proti tření a individuálně nastavitelnou pružinu, které reguluje uvolnění vázání.
Nejlepší vázání na lyže pro skialpinisty
Marker Alpinist 12
Vázání na skialpy je samozřejmě jiné, než u sjezdových lyží. Základ je PinTech upínání, které spočívá v tom, že v přední části vázání jsou špičaté trny, po kterých se lyže připevňuje k botám. Patka vázání se posouvá dopředu nebo dozadu, podle toho, jestli se vydáváte na pochod (tedy vám umožní zvedání paty bot) nebo na sjezd.
K vázání Market Alpinist je možné velmi snadno přidat stoupací železa a nastavit si vypínací sílu. Konstrukce je lehká a jednoduchá, na túrách na lyžích oceníte úsporu každého gramu. Zároveň ale nabízí působivý přenos síly a společně s vysokou tuhostí potřebnou pro náročné sjezdy sbírá plusové body tohoto vázání.
Nejlepší vázání na lyže pro děti
Sjezdové vázání Marker Free 7 19/20
I děti si zaslouží kvalitní vázání. V číslech budeme hledat vázání s nízkým číslem DIN, konkrétně tyto Market Free jsou označeny 2 – 7 a váhový limit 70kg. Můžou být tak vhodné i pro začátečníky s nižší váhou. Vázání je velice lehké a je kompatibilní se sjezdovými lyžáky či GripWalk botami, která jsou výrazně pohodlnější při chůzi a usnadňují tedy pěší přesuny mezi vleky.
Prioritou tohoto vázání je samozřejmě ochrana malého sportovce či sportovkyně před úrazem.
K turistice mě dokopal hyperaktivní pes, láska k outdooru se začala budovat první návštěvou Norska a do srdce se mi natrvalo dostala při ročním pobytu v kanadských Skalistých horách. Nic se nevyrovná táborákovému špekáčku po celodenní túře! Čím jsem starší, tím víc si potrpím na kvalitní vybavení.