V tomto článku Vám přinášíme porovnání dvou termosek o objemu 0,75 litru. Konkrétně se jedná o termosku Esbit a neznačkovou termosku pořízenou v Makru. Článek by Vám měl pomoci odpověďet na otázky typu: Vyplatí se investovat do dražší termosky? Je termoska ze supermarketu opravdu nekvalitní? Jaký je rozdíl mezi značkovou a supermarketovou termoskou?
První testovaná termoska výrobce Esbit je v nerezovém provedení a byla pořízena v akci. V nabídce obchodů je rovněž tento typ termosky s povrchovou úpravou v černé a bílé barvě, avšak, dle některých komentářů uživatelů, dochází k relativně rychlému poškození povrchové barvy. Na funkci to sice vliv nemá, ale pěkně to také nevypadá :) Proto jsem při pořizování volil právě nerezové provedení.
Termoska Esbit je oproti druhé testované širší a nižší, její průměr v nejširším místě je 9 cm a celková výška 23 cm. Termoska Esbit disponuje dvěma uzávěry, jeden klasický šroubovací a druhý mačkací rychlouzávěr. Oba uzávěry skvěle těsní, takže je bez obavy můžete do batohu uložit v libovolné poloze. Jako takový malý bonus je kalíšek navíc, který oceníte zejména při větším počtu osob na jednu termosku. Výrobce udává váhu termosky 440 g, avšak skutečná hmotnost odpovídá 465 gramům.
Druhá termoska byla pořízena ve velkoobchodě Makro. Termoska váží 506 gramů a je o něco vyšší, ale zároveň má i menší průměr. Její výška je 29 cm, průměr v základně pak necelých 8 cm. To, jestli to je výhoda či nevýhoda oproti první termosce, nechám na každém z Vás. Makro termoska byla dodána jen s jedním typem víčka, konkrétně mačkacím rychlouzávěrem, ovšem už na pohled je patrné, že provedení není tak kvalitní jako u Esbitu. Což ostatně dokazuje drobné, ale pravidelné ukapávání tekutiny při otočení dnem vzhůru. Takže u této termosky bych asi hodně důmyslně volil její polohu v batohu, případně ji tam raději ani nedával.
Postup testování byl velmi prostý a schodoval se s testem termosky Isosteel. Do obou termosek byla nalita téměř vroucí voda o teplotě 96.9 °C. Termosky byly uloženy do chladničky s konstantní teplotou 6.2 °C a v určitých časových intervalech byla pomocí termometru měřena teplota vody. Termosky jsem testoval po dobu 30 hodin a to, jak se vyvíjela teplota tekutiny v obou termoskách můžete zjistit z grafu, případně z tabulky. Obecně lze říci že termoska Esbit měla už od počátku navrch a rozdíl teplot oproti levnější termosce se s postupem času jen prohluboval. Po 30 hodinách byl rozdíl mezi termoskami bezmála 10 °C.
Cenový rozdíl mezi termoskami je relativně značný. Esbit se dá pořídt za zhruba 540 Kč, termoska z Makra pak stála třetinovou cenu – 180 Kč. Samotný závěr, zdali se vyplatí si za termosku připlatit, je samozřejmě na Vás. Já osobně by jsem raději volil termosku kvalitnější, a to zejména z důvodu lepšího provedení uzávěru, odpadly by tak obavy o věci uložené v batohu.
Výlety a obecně cestování mám rád již od útlého dětství, kdy mé kroky směřovaly zejména na hrady a zámky po ČR. Postupem času jsem začal vyhledávat spíše odlehlejší a méně známe oblasti na východ od našich hranic. Takže když zrovna nepracuji a nesedím před monitorem, trávím nejvíce času s batohem na zádech nebo v sedle kola.