Večer s ním usínáte a ráno se s ním probouzíte, spací pytel – nejlepší kamarád na cestách za dobrodružstvím. Aby to bylo opravdu přátelství na celý život, musíte si ho umět správně vybrat. Jak na to, vám poradí následující řádky.
Na trhu je v současnosti nepřeberné množství spacáků s nejrůznějšími parametry. Každý z nich se však hodí pro trochu jiné účely. Vybírat můžete podle střihu, materiálu, či hmotnosti. Nicméně tím nejdůležitějším kritériem je jednoznačně teplo a pohodlí.
Sezóna hraje prim
Pokud se nechcete dopodrobna zabývat porovnáváním jednotlivých parametrů a vlastností, vybírejte spacák podle sezóny. V praxi to znamená, že si zvážíte, kdy nejčastěji stanujete a podle toho vyberete buď letní, zimní nebo třísezónní spacák. To do jaké skupiny spacák patří, určuje množství a typ tepelné izolace.
Když už je řeč o izolaci, spacák vlastně není ten, kdo vás hřeje. Teplo si vytváříte sami a spacák ho jen udržuje, to kolik ho udrží a jak teplo nebo zima vám bude, určuje právě množství tepelné izolace.
Letní spacáky
Letní spacáky mají nejméně izolace, a proto se doporučují pro spaní v teplejších měsících. Často bývají plněné syntetickou izolací, která má tu výhodu, že rychle schne. Takový spacák oceníte hlavně v létě u vody.
Zimní spacáky
Zimní spacák udrží teplo i v extrémních podmínkách, běžně si je pořizují lidé, kteří pořádají expedice do mrazivých krajin. Často ho využijí i zálesáci, kteří se chystají stanovat v zimě a skialpinisté. U zimních spacích pytlů se jako izolace často používá peří, v jednom spacím pytli ho bývá okolo jednoho kilogramu.
Třísezónní spacáky
Nejširší využití však mívají třísezónní spacáky, které využijete od jara do podzimu. Poskytnou vám pohodlí prakticky při každém počasí. Jsou proto vhodné i pro rekreační turisty, kteří se vypravují pod stan jen zřídkakdy. I tyto spacáky často bývají péřové, ale objem peří se pohybuje okolo půl kilogramu. Klidně se na něj můžete spolehnout i při ranních mrazících.
Záleží jen na vás
Nicméně i hranice mezi jednotlivými skupinami spacáků nejsou pevné a často se překrývají. Navíc hrají roli i osobní preference toho, kdo bude spacák používat. Člověk, který je zimouřivý raději sáhne po spacáku se silnější izolací i v létě oproti tomu otužilec bude volit méně izolovaný spací pytel.
Nesmíte zapomínat ani na to, že v různých zeměpisných šířkách jsou různé teploty. Zatím co v jižních Čechách si v létě s letním spacákem vystačíte, do Alp si raději i v létě vezměte spacák teplejší, který vás zahřeje i při teplotách okolo nuly.