Solvayovy lomy tvoří hned několik objektů. Jejich součástí jsou bývalé provozní a technologické budovy a dále pak i rekonstruovaná úzkorozchodná lomová dráha. Celý objekt pak funguje jako Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu. Muzeum umístěné ve volné přírodě v prostorách zrušeného vápencového lomu “U Paraplete” známého i jako “Na stydlých vodách”, najdete v malebné krajině mezi obcemi Svatý Jan pod Skalou, Bubovice a Loděnice.
O Solvayových lomech
Výlet je vhodný nejen pro milovníky přírody a techniky, ale i pro rodiny s dětmi. Místo najdete jen kousek od Karlštejna. Děti si zdejší geopark mohou prohlédnout i s pomocí projížďky speciálním vláčkem, který byl používán k dopravě vápence. Už samotná procházka parkem je však velmi zajímavá. Je interaktivní, obohacená o různé vychytávky. Děti zde sbírají kamínky, tvoří obrazce a podobně. Pro větší tu pak je muzeum těžby a dopravy vápence, kde jsou vystaveny staré lokomotivy, geologické mapy a vidět tu můžete i zbytky technických staveb. K vidění je tu toho doopravdy hodně a tak si pro prohlídku vyhraďte dostatek času.
Historie lomů
Lomy v roce 1918 založila belgická firma Solvay, která se zabývala zpracováním vápence pro chemické účely. Tato firma k nám přišla v roce 1904, kdy v Ústí nad Labem založila továrnu, v níž vyráběla sodu. Vápenec pak továrna kupovala z celých Čech. Nebylo to však výhodné a tak si nakonec rozhodla otevřít vlastní lom na vápenec. Těžba firmou Solvay zde fungovala až do roku 1956, kdy lomy převzala Správa silnic Praha, pobočka Beroun. Tato společnost pak lomy dotěžovala pro výstavbu okolních silnic. K přepravě se již však neužívala kolejová doprava, ale nákladní vozidla značky Tatra. Dotěženo bylo v roce 1964. Lom však neusnul navždy, v roce 1993 vznikla společnost Barbora, která se věnuje zachování důlních a průmyslových památek a opět zde buduje úzkorozchodnou dráhu, shání a zprovozňuje staré lokomotivy, vozy a opravuje objekty. Dnes je zde na 2 kilometry dlouhá trať, 139 metrů zpřístupněné staré štoly, 150 vozů různého typu a 26 lokomotiv. Ve výstavbě je třetí i část llkem 5 kilometrů). Společnost do budoucna plánuje obnovit i horní stanici lanovky.
Kde lomy najdete?
Lomy se nachází na naučné stezce známé jako Svatojánský okruh. Lomy jsou uprostřed lesa v Národní přírodní rezervaci. Dostanete se k nim buď pěšky anebo na kole z některé ze sousedních obcí (Sv. Jána pod Skalou, z Bubovic, Hostimi anebo Karlštejna). Výlet k lomům si můžete prodloužit o výlet k Bubovickým vodopádům. Pro rodiny s kočárky a malými děti vede nejlepší cesta z Bubovic, kde najdete odbočku směřující k lomům, k nimž dojdete zhruba po půl hodině chůze po polní cestě. Nejrychleji se do lomů dostanete z nejkrásnější české obce, Svatého Jana pod Skalou, jehož výraznou dominantou je výrazný skalnatý útvar nad obcí a benediktýnský klášter a kostel svatého Jana Křtitele.
Otevírací doba
Otevřeno je zde v době od května do října o víkendech a o letních prázdninách po celý týden kromě pondělí. Prohlídka muzea a štoly navazuje na příjezd vlaku, který zde o víkendu jezdí v 11, 12, 13, 14, 15 a v 16 hodin. V létě pak od úterý do pátku v 11, 12.30, 14 a 15.30. Jízda vlakem trvá asi 20 minut a následující prohlídka pak 60 minut.
Vstupné
Dospělý zaplatí za jízdu vláčkem 80 korun a za prohlídku dalších 40 korun. Dítě zaplatí za svezení vláčkem 40 korun, stejně jako za prohlídku muzea a štoly. Rodina s maximálně třemi dětmi zaplatí za projížďku vláčkem 200 korun a pak za prohlídku muzea zaplatí dalších 200 korun. Dítě do třech let se sveze vláčkem s dospělým zdarma. Návštěva štoly však není s tak malým dítětem možná. Student do 26 let a senior nad 65 let zaplatí za projížďku vláčkem 80 korun a za návštěvu muzea 40 korun.