Udělejte si výlet na rozhlednu Vladimíra Menšíka, která stojí v obci Hlína u Ivančic na Jižní Moravě. Dále pokračujte do Ivančic, které jsou rodištěm tohoto skvělého, českého herce a také Alfonse Muchy.
Nejdříve tedy zavítejte na rozhlednu
Dostanete se k ní autem – nachází se přímo u silnice II/395 vedoucí z obce Hlína do obce Neslovice. S parkováním není problém, protože přímo u rozhledny je dost velké parkoviště. Dostupná je i autobusem. Linka jede od vlakového nádraží v obci Zastávka u Brna, vlakem se tam dostanete také (nejbližší vlakové zastávky jsou Ivančice, Silůvky a Radostice a pak po turistických značkách pěšky až k rozhledně).
My jsme si udělali pěší výlet ze Silůvek přes Hlínu až do Ivančic po modré, turistické značce, což je přibližně 9 km výlet. Pokud jste cyklisté, tak okolo rozhledny vedou 3 cyklostezky (5171,5172 a 84150).
Rozhledna nese jméno pana Menšíka a stojí na místě, kde původně stála jedna z nejstarších rozhleden na jižní Moravě. Základní kámen rozhledny byl položen roku 2001, o 5 let později byla dokončena a pro veřejnost zpřístupněna v roce 2007. Moderní, dřevěná stavba je vysoká 22 metrů a je celoročně přístupná (v případě dobrého počasí) o víkendech a ve svátky, od listopadu do března jen v neděli za poplatek 10 Kč.
Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po dřevěných schodech, uvnitř rozhledny naleznete fotky a informace ze života Vladimíra Menšíka. Z plošiny je hezký výhled na Bílé Karpaty, Pavlovské vrchy a když je opravdu hezky, tak i na Alpy (ale to jen výjimečně a spíše v zimě).
Před rozhlednou je dřevěné posezení, ale občerstvení u ní nenajdete, proto na to pamatujte a vezměte si vlastní. Po prohlídce rozhledny zavítejte do Ivančic.
Ivančice
Tam se nejsnadněji dostanete autem přes obec Neslovice nebo pěšky. Pokud si vyberete pěší cestu, tak před Ivančicemi narazíte na poutní kapli sv. Jakuba a křížovou cestu, která je tvořena 14 kapličkami. Původní poutní kaple byla postavena ze sbírek měšťanů roku 1481, za císaře Josefa II. byla zrušena a rozebrána. Kaple, která u Ivančic stojí nyní, byla postavena mezi lety 1852-1858 v novogotickém stylu a opravena pak byla roku 1991. Dříve se k ní pořádala každoroční svatojakubská pouť, na kterou se sjížděli ivančičtí rodáci. Nyní se pouť pořádá na náměstí v Ivančicích.
Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě a jeho vznik je datován na přelom 12. a 13.století. Najdete ho asi 20 km jihozápadně od Brna u soutoku 3 řek (Jihlavy, Rokytné a Oslavy). Nyní má necelých 10 000 obyvatel a je známé nejen jako rodiště Vladimíra Menšíka, ale i Alfonse Muchy. Těmto oběma českým velikánům je v Ivančicích věnována vzpomínka – na Palackého náměstí v budově informačního centra najdete jak Památník Alfonse Muchy, tak i stálou expozici ze života Vladimíra Menšíka.
Mezi další zajímavosti Ivančic určitě patří kostel Nanebevzetí Panny Marie, který najdete také na Palackého náměstí, židovská synagoga z roku 1853 nebo rozsáhlý, židovský hřbitov. Ten patří po pražském a kolínském k nejstaršímu u nás, konkrétně je z 15.století. Pokud jste nikdy židovský hřbitov ještě nenavštívili, tak to určitě napravte. Mně osobně se na nich líbí (pokud to tak lze říct o hřbitovech).
Pokud jste milovníci chřestu, tak Ivančice navštivte v květnu, kdy se v městě konají Slavnosti chřestu (letos 18. – 20.5. 2018). Ochutnat můžete nejen tuto zeleninu ve všemožných úpravách, ale užít si i bohatý, kulturní program.
Jestli vám zbyde trochu času, navštivte i nedalekou vyhlídkovou věž pojmenovanou Réna, ze které je rozhled do města nebo nedaleký ivančický viadukt. Ten původní byl prvním celoželezným mostem v Rakousku-Uhersku. Do dnešního dne se z něho zachoval jen jeden pilíř a podpěra mostu, které se staly kulturní památkou. Nedaleko něj byl postaven nový most.
Jaká další místa stojí za to navštívit:
- Dolní Kounice
- Dalešickou přehradu
- Mohelenskou hadcovou step
Co si vzít s sebou:
- V letních měsících si zabalte termosku, ve které vám vydrží nápoj vychlazený. Myslete na přírodu a noste si vlastní pití ve znovupoužitelné láhvi nebo právě termosce.
- Na výhledy nezapomeňte kvalitní turistický dalekohled. Zkuste si vybrat třeba značku Fomei, dalekohled pro turistiku by měl mít ideálně zvětšení 7x, 8x, nejvýše 10x. Průměr čoček volte v rozmezí 42-50 mm.
Kde přespat?
V Ivančicích i nedaleko nich si můžete vybrat mezi hotely, penziony i apartmány.
Autorka: Kamila Tomančáková – ráda tvoří, cestuje a sportuje. Píše o tom vlastní blog.