Dny se zkracují, noci prodlužují a většina výletů se neobejde bez čelovky (nebo jiného zdroje světla). I proto jsem ocenil možnost otestovat novou lehkou čelovku Fenix HM50R.
Je to již několikátá čelovka (Petzl, Fenix, Black Diamond), která mi dělala společnost během mnoha nočních (někdy ne zcela plánovaných) výletů a pochodů.
Konstrukce, rozměry a ovládání
Svítilny Fenix jsou již standardně vyráběny z lehké hliníkové slitiny, proto mě tato skutečnost u HM50R ani moc nepřekvapila. Co mě však překvapilo, byly její kompaktní rozměry a váha. Čelovka váží pouhých 80 gramů (včetně akumulátoru) a rozměrově se s přehledem vejde do kapsy od kalhot.
Čelovka je vybavena jediným tlačítkem, která má hned tří funkce (zapnutí/vypnutí, přepínání režimů a zjištění stavu baterie). Vše tedy můžete pohodlně ovládat jednou rukou. Na boku čelovky naleznete ještě nabíjecí micro USB konektor, který je chráněn gumovou krytkou.
Výkon
Na výběr mate ze 4 režimů s různým výkonem (a samozřejmě i dobou svícení). V nejvyšším režimu je deklarován dosvit až 80 metrů a vydrž baterie 2,5 hodiny. Osobně jsem při běhu nejčastěji používal režim “high” (130 lumenu, dosvit 42 metru a vydrž 10 hodin). Na pěší výlety v lehčím terénu by dle mě stačil režim “medium” (30 lumenu, dosvit 20 metru a vydrž 24 hodin).
HM50R je vybavena ochranou proti přehřátí, což v znamená, že se při překročení teploty 65°C automaticky sníží výkon. Reálně se mi to však stávalo jen při použití režimu “turbo”.
Jednotlivé režimy se přepínají krátkým stisknutím tlačítka na boku čelovky (pro zapnutí/vypnutí je nutné tlačítko podržet o něco déle – asi půl vteřiny). Čelovka si „pamatuje“ poslední použitý režim, takže pokud budete nejčastěji používat režim „medium“, tak nemusíte po zapnutí překlikávat mezi ostatními režimy.
Akumulátor nebo baterie?
V čelovce lze použit nabíjecí akumulátor RCR123A (je součástí balení) nebo nenabíjecí baterii CR123A. Osobně doporučuji dokoupit další akumulátor (a před cestou jej dobít), než pak spoléhat na to, že někde na cestách seženete jednorázovou baterii CR123A. Akumulátor se dobíjí přímo v čelovce pomocí micro USB, a jeho plné nabití je otázkou 90 minut.
Jednoduše můžete zjistit i to, z kolika procent je akumulátor právě nabit. Takže snadno získáte představu, zda vám aktuální kapacita na výlet vydrží, nebo byste měli akumulátor nabít (popřípadě vzít náhradní baterii). Pro zjištění stačí jednou krátce stisknout tlačítko na boku čelovky a vše zjistíte díky barvě (respektive stylu svícení) diody.
Osobní hodnocení na závěr
+ Jak jsem zmínil v úvodu, tak mě mile překvapil poměr velikosti a výkonu čelovky. Z tohoto pohledu se jedná asi o nejlepší čelovku, kterou jsem kdy používal.
+ Další pozitivem jsou i použité materiály – zejména gumové uchycení samotné čelovky na popruhu je oproti těm z tvrdého plastu nebo kovu o hodně příjemnější.
+ I přesto, že s čelovkou neplavu :), tak vodotěsnost do hloubky 2 metrů je pro mě zárukou, že se ji nemusím bát použít ani při sebevětším lijáku.
– Jediné, co bych u čelovky uvítal, je červená dioda, kterou občas používám při probuzení v noci, když nechci vzbudit ostatní v místnosti.