Zvolit si vhodnou obuv je velmi důležité a proto bych se chtěla podělit o svoje zkušenosti s botami značky KEEN typ TARHGEE II MID.
Tyto boty vlastním přes 2 roky, v době jejich nákupu jsem byla naprostým laikem a hlavními faktory při rozhodování pro mě byla cena a vzhled. Pojem „tvrdost podrážky“ pro mě byl naprosto cizí a proto mi vůbec nevadilo, že ho výrobce neudává. Spokojila jsem se popisem, který udává jako vhodné využití pro cestování, horskou turistiku, ostatní aktivní sporty a volný čas.
Boty se prodávají ve více barevných variantách jak v dámském tak pánském provedení a mají velmi líbivý design. Jsou popisovány jako celokožené, osobně bych provedení nazvala spíše jako kombinaci kůže a textilu. Podrážka je poměrně masivní, z několika různých materiálů. V přední části je gumová ochrana prstů, typická pro značku
Keen, která částečně nahrazuje klasickou gumovou obsázku. Tkaničky jsou kulaté s neustálou tendencí k rozvazování. Bota je vyšší, kotník drží relativně dobře v lehčím terénu, ale spoléhat na ní jako na klasickou vysokou obuv nelze.
Hned od začátku jsem byla spokojená, boty jsou naprosto pohodlné, lehké (váha jedné boty jen 521g), nepotřebují „rozšlápnout“ a mít z nich puchýř je téměř nemožné. Jsou výborné pro osoby se širší nohou nebo vyšším nártem. Spokojenost trvala cca první rok používání, kdy nejnáročnější co boty zažily, byly max. dvoudenní výlety po českých horách na lehko. Jinak byly využívány na lesních cestách, loukách, asfaltu a pak ve městě jako zimní obuv. Boty jsou opatřeny membránou KEEN.DRY. Ta bez problémů obstála při krátkodobé chůzi mokrou trávou, blátem, občasné šlápnutí do potoka či chůzi v Pražských zbytcích rozbředlého sněhu se solí. Osobně bych řekla, že membrána má poněkud horší prodyšnost, což se projevuje především při delším nošení navlhlou ponožkou (pocením nohou normálně netrpím).
Později jsem s botami absolvovala přechod Rumunského Fagaraše (ostrá suťoviska určená pro boty alespoň kategorie B/C). Do tohoto terénu boty nejsou absolutně určeny. Tuto nadměrnou zátěž odnesly částečným odlepením částí gumových segmentů na boční hraně podrážky.
Reklamace (po 1,5 roce od koupě) byla férově vyřešena přilepením těchto „odchlípnutých“ kousků gumy. Oprava byla dle mého názoru provedena kvalitně. Následně byly boty používány na sněžnicích a zimních přechodech. Tady už membrána vypověděla svojí službu. Cca po polovině dne chůze ve sněhu boty bohužel promokly a to i přesto, že byly před tím ošetřeny impregnací. Nyní po cca 2,5 letech užívání začínají na špičce v ohybu lehce povolovat švy.
Obecně lze říci, že pokud jsou boty používány v podmínkách, na které jsou určeny tak bez problémů splní všechna očekávání. Jejich původní pořizovací cena (3590,-) byla dle mého názoru na tento typ boty příliš vysoká. Nyní je lze pořídit i mezi 2000 – 2500,- což je cena odpovídající jejich kvalitě a způsobu využití.