Řešení zádového systému, množství nadstandardních prvků a v neposlední řadě váha samotného batohu – to jsou klíčové prvky, podle kterých jsme nejlepší batohy roku 2021 vybírali. Závěr není překvapivý – kvalitou pořád vítězí značka Osprey, chybu ale neuděláte ani finančně přívětivější Quechuou, která vás podrží klidně i při náročném treku. V českých končinách se jako oblíbený ukázal i batoh Explorer od české značky Pinguin. A nadšenci ultralightu? Ti se možná najdou v minimalistických modelech Osprey Lumina a Levity 45.
Nejlepší podle recenzí uživatelů
Dámský batoh Osprey Aura a pánský batoh Osprey Atmos 50 l a 65 l
Dámský Osprey Aura Od 4290 Kč dle Heureka.cz
Pánský Osprey Atmos od 4799 Kč dle Heureka.cz
Za batoh Osprey Aura by dal ruku do ohně pořádný zástup zkušených hikerek, které do něj vkládají důvěru i při několikaměsíčních pochodech jako je Pacifická hřebenovka. Dámský batoh Osprey Aura se vyrábí v 50 a 65litrové verzi, zkrátka ale nepřijdou ani pánové s modelem Osprey Atmos.
Majitelky batohu vyzdvihují zejména AntiGravity systém, jehož funkcí je rozložit hmotnostní zátěž na více svalových skupin. Chválí si rovněž odnímatelné víko, síťovaný zádový systém a, co je u Osprey klasika, nekonečné množství různých vnějších úchytek.
Bederní pás je nastavitelný v délce, bytelný a dokonale na sebe přebírá váhu batohu. I Osprey má ale své slabiny a u dámského modelu Aura je jednou z nich částečně právě i bederní pás. V recenzích několikrát najdete zmínku o tom, že je tužší a někoho může tlačit na kyčlích. U mnohých z nich se však pás po pár nošeních vytvaroval a tělu přizpůsobil. Druhou nejčastěji zmiňovanou nevýhodou jsou přinejmenším zvláštně řešené diagonální boční kapsy na pití, které jsou hůře dostupné než klasické vertikální.
A jak je na tom Osprey Aura s hmotností? V 50litrové verzi váží průměrných 2,01 kg a v 60litrové o 100 gramů více.
Batoh Pinguin Explorer 60-100 l
Batoh Explorer od české značky Pinguin se vyrábí ve třech verzích, a to 60litrové (1,97 kg), 75litrové (2,01 kg) a 100litrové (2600 g). Hmotností je na tom stejně jako Osprey Aura, mnohem lépe však obstál po finanční stránce – aniž byste byli ošizeni na kvalitě, ušetříte asi polovinu. Proč jsme do žebříčku Pinguin Explorer zařadili, si nejlépe představíte u čtení recenze jedné z jeho majitelek:
„Super posez na zádech, i s velkým nákladem se mi dobře nesl a bylo to v pohodě. Přehlednost vnitřních prostor je skvělá a opravdu mile mě překvapila délka bočních popruhů – na tu jsem vždycky u jiných batohů nadávala, tady se konečně vejde i karimatka. Jde na něj z různých stran naložit hodně věcí, kladně hodnotím i popruh na lano pod víkem. Nejsem tedy horolezec, ale jezdíme ven s dcerou a v ověšování batohu vším možným jsem expert. Luxusní je postavení kapes na víku batohu – i když kapsu naloženou věcmi otevřu, vše mi nevypadne, protože zip je udělaný jako vanička.“
Kromě věcí zmíněných v recenzi uvítáte i odnímatelnou vrchní kapsu a možnost dostat se dovnitř batohu ze 4 stran. Osobně považuji za neocenitelnou i pruženku na čele batohu, kam snadno upevníte větrovku, kšiltovku či věci na uschnutí. Mínusem je naopak užší prostor batohu – pokud nosíte zimní spacák, u 60litrové verze můžete očekávat problém ho do batohu umístit tak, abyste rozumně využili prostor.
Turistický batoh Trek 100 EasyFit 50-100 l
Hodně muziky za málo peněz? To by mohl být slogan Decathlonu a nejinak je tomu i u batohů. Konkrétně mluvíme o batohu Trek 100 EasyFit, který se vyrábí ve variantách od 50 do 100 litrů, v pánské a dámské verzi.
Osobně jsem majitelkou starší verze EasyFit 60 a čeho si cením nejvíce, je jeho odolnost a pohodlnost. Za cenu od 1499 do 2299 Kč (v závislosti na variantě) získáte batoh, který hravě zvládá neustálé pohazování na zem, prodírání ostružiním a odírání o skály. Zatímco batohy od Osprey, Deuter a Pinguin mi na zádech neseděly (ačkoliv bych ráda, kdyby ano – marketing je v tomto případě zákeřný), Quechua sedí na mých zádech jako poklice na hrnci. Bederní pás odvádí svou práci velmi dobře.
Největší přínos oproti ostatním batohům? Doplnění klasického horního otvírání i o přední otvírání na zip, díky čemuž z batohu snadno vylovíte přesně to, co hledáte. Na začátku jsem měla obavy z kvality zipu, jehož poškození by způsobilo znehodnocení celého batohu, strach se ale ukázal jako neopodstatněný – po 3 letech používání je zip stále jako nový.
A nevýhody? Žádné, které by stály za zmínku – s těmi podstatnými se totiž u nové verze už nesetkáte.
Turistický batoh MH500 30 L Quechua
Chcete-li batoh na jednodenní až dvoudenní túry a neochudit se o podporu v podobě bederního pásu, MH500 Quechua za 1399 Kč může být dobrou volbou.
Třicetilitrový batoh Quechua MH500 získává plusové body hlavně za řešení zádového systému, který je tvořen pevnou síťkou, díky které se vám batoh nelepí nepříjemně na záda. Většině uživatelů skvěle sedí a pozitivní ohlasy se týkají i předního otvírání na zip a bytelných ramenních popruhů. Osobně oceňuji pružnou kapsu střední velikosti na čele batohu, kterou si dovedu představit jako ideální pro uschování rukavic, šátku, lékárničky a jiných věcí, které chcete mít rychle po ruce.
Nevýhodou batohu MH500 je relativně vyšší hmotnost 1240 g. Pro srovnání – batohy značky Osprey a Deuter váží v podobné litráži zhruba 800-900 g.
Nejlepší batoh nad 40 litrů a pod 1000 gramů
Dámský batoh Osprey Lumina 45 a pánský batoh Osprey Levity 45
Dámský Osprey Lumina 45 od 4719 dle Heureka.cz
Pánský Osprey Levity 45 Od 4436 Kč dle Heureka.cz
Batohy Lumina a Levity určené maximálně pro 12,5kilovou zátěž jednoznačně vítězí v hmotnosti: Při 45 litrovém objemu váží neuvěřitelných 830 gramů, což odpovídá takřka poloviční hmotnosti jiným batohům v podobné litráži. Ještě neuvěřitelnější je při této hmotnosti pevný zádový rám. Ten je tvořen sítí, která skvěle rozprostírá váhu batohu na celá záda, a navíc poskytuje dostatek prostoru pro větrání.
Někde se ale nízká hmotnost přece jen projevit musela, a to v minimalistickém pojetí kapes a eliminaci nadstandardních prvků. V praxi to znamená, že kapsu na bederním pásu nenajdete, vrchní kapsa batohu není odnímatelná a jádro batohu je tvořeno ultralehkým, ale ne příliš odolným nylonem. Aby batoh něco vydržel, exponovaná místa jsou kryta odolným materiálem NanoFly. Mezi těmito dvěma vrstvami látky vzniká prostor pro vnější kapsu, která ale není příliš velká. Pokud totiž batoh nabalíte uvnitř, kapsa, kterou tvoří nepružný materiál NanoFly, nenatáhnete ani o centimetr.
Bederní pás není ani zdaleka tak objemný, jak se vidí u jiných batohů, přesto je pohodlný a svou práci odvádí víc než dobře. Na svědomí to má chytré uchycení bederního pásu k batohu a síti.
Zdroje:
Nejlepší krosny – Bagbag.cz