Vybrat si boty, které budou schopné s vámi prochodit úplně všechno – je dost těžké si vybrat tak, abyste veškeré vaše podmínky splňovala jen jedna bota. Do hor pohorky, do města něco elegantního, ale lehkého a pohodlného, do lesa něco sportovního, ale nepromokavého, na skály něco pevného, ale nezničitelného a neklouzavého, požadavky se pomalu nakupí a výběr bot se značně zužuje.
Já mám dlouholetou zkušenosti se značkou Merrell, zatím jedinými botami, které se mnou přežily úplně všechno. Úplně první generace už jsou nesehnatelné, tak začneme v pořadí druhými chameleony. Výrobce botu specifikuje jako „určenou zejména pro lehkou turistiku a běžné nošení.“ Tomu ostatně také napovídá design obuvi. Jinde se lze dovědět, že jde o vycházkovou obuv. Další specifikace, které prodejci nejčastěji uvádí, jsou následující: „Svršek tvoří prodyšný nylonový materiál Mesh. Tvarovaný okop v přední části boty. TPU výztuha paty a kotníku. Anatomicky tvarovaná vkládací stélka. Nylonový plátek pod klenbou zajišťuje přirozený ohyb boty. Mezipodešev EVA. Odpružení Air Cushion® v patní části pro lepší absorpci nárazu.“ Hezké, že?
Pryč od reklamních řečí, důležitá je uživatelská zkušenost. Za sebe musím říct, že jsou to výborné boty. Při prvním vyzkoušení jsou velice pohodlné, skoro jako chlupaté, plyšové bačkory. Přes veškerou plyšovost ale výborně větrají – v létě v nich není vedro, v chladném počasí berte teplejší ponožky, a v metru nebo ve velkém průvanu vám na nohy prostě trochu potáhne. Nabízejí se ve variantě pro muže a pro ženy, takže je dobré si podle tohoto rozčlenění také adekvátní botu vybrat, jinak vám nebude sedět tak pohodlně, jak by měla. Bota sama o sobě je dost pevná a moc nepovolí, takže je dobré si vybrat o půl čísla (ano, merrell hraje na půlky) větší.
Boty Merrell Chameleon II slam skvěle drží nohu. Zavazování jde hodně do špičky, tavýkže bota se dá opravdu pevně sešněrovat, což oceníte třeba na lehčích ferratách. Bota na skále netrpí, alespoň špička. Trochu jiná situace je na bocích boty, které se mohou odírat, ale zatím se mi nestalo, že by se nějak výrazně odřely. Ani po dlouhém nošení se vnitřek boty nerozdírá, samozřejmě při slušném zacházení. Takže pokaždé hezky rozvázat, obout se a zavázat. Podešev je přilepená, což je botě občas trochu vidět, ale zato drží. Problematická je špička, která má tendenci odlepovat růžky, ale jde jen o milimetry. Boty mají poměrně atraktivní a také agresivní design, ale hodí se do města, i do přírody.
Zatím to zní vcelku pozitivně, že? Podívejme se na nevýhody. Tou první je poněkud tenká podrážka. Počítejte s tím, že po dvou třech letech intenzivního chození je prochodíte. Odpružení se sešlape, a bota bude tvrdší, takže jít po ulici posypané kamínky je trochu nepříjemné. Ač je bota psaná jako lehká obuv, lehkou obuv si představuji trochu jinak. Jestli jste zvyklí na pohorky, nebudete mít problém, ale pokud jste zvyklí na tenisky, tak tu váhu přece jen pocítíte. O to větší je to úleva, když je večer sundáte. Je nutné podotknout, že navzdory výrazně vzorované podrážce kloužou. Na sněhu, na mokru, prostě kloužou. Největší nevýhodou je pak ale nijak nechráněný bok boty. Při delším pobytu v mokru – velmi silný déšť, louže, sníh – z boku navlhnou. Další nevýhodou je pak cena. Nové, pokud je seženete, vás budou stát klem dvou tisíc.
Boty Merrell Chameleon II slam ale hodnotím kladně. Do přírody jsou skvělými společníky, nezradí v zimě v létě, dobře se v nich chodí i přes vyšší váhu, a hlavně jsou vážně strašně pohodlné.
Studentka vysoké školy se zálibou v cestování, lezení po skalách, horách i kopcích, obzvlášť velkou náklonnost chová k Itálii a dobrému jídlu. Krom lezení šnorchluje, jezdí na kole, lyžích, fotí, baví ji biologie a zoologie a není jí cizí cestování autem, vlakem, lodí, pěšky …