Javoříčské jeskyně patří k těm nejhezčím jeskyním u nás. Mají totiž krásnou a bohatou krápníkovou výzdobou. Jde o rozsáhlý jeskynní systém, jenž čítá na několik desítek jeskyní vzniklých v mohutném komplexu devonských vápenců.
Kde hledat Javoříčské jeskyně?
Javoříčské jeskyně se nachází kousek od Olomouce, poblíž hradu Bouzov. Najdete je kousek nad stejnojmennou obcí Javoříčko pod kopcem Špraněk, na severu Drahanské vrchoviny v oblasti zvané Javoříčský kras, asi tak 10 kilometrů západně od Litovle.
Jak se sem dostanete?
Pokud se sem vydáte autem, zaparkujte ho v Javoříčku, v místní části obce Luká, odkud je to pouze 700 metrů do kopce. Pěšky se sem snadno dostanete i po červené turistické značce, která vede z Konice ponorným údolím. Do Konice můžete pak dojet vlakem nebo autobusem. Další možností je zajet vlakem do Choliny, odkud se k Javořičským jeskyním dostanete po modré turistické značce. Na kole se k jeskyním v Javoříčku dostanete po cyklistické trase číslo 6036, jež prochází nádherným údolím říčky Javoříčky.
O Javoříčských jeskyních
Rozsáhlý systém jeskyní v Javoříčku se může pochlubit tou nejbohatší krápníkovou výzdobou v České republice. Bohužel zdejší jeskyně zůstaly po dlouhou dobu před lidmi skryty, objeveny byly až v roce 1938 javoříčským lesníkem Vilémem Ševcem a jeho spolupracovníky.
Javoříčské jeskyně tvoří několik kilometrů dlouhý jeskynní systém plný mohutných dómů, chodeb a propastí. Na jejich vývoji se významně podílel potok Špraněk. Další části rozsáhlého komplexu byly odhaleny v padesátých letech minulého století. V současnosti je prozkoumáno přes 4 kilometry chodeb, z nichž je 790 metrů zpřístupněno široké veřejnosti ve dvou prohlídkových okruzích.
Prohlídka Javoříčských jeskyní
Jeskyně jsou návštěvníkům zpřístupněny po celý rok. Vybrat si tu můžete hned ze dvou prohlídkových okruhů. Krátký prohlídkový okruh je dlouhý 360 metrů a projdete jej během 40 minut. Dlouhá trasa je dlouhá 790 metrů a s průvodcem ji projdete za 60 minut. U obou tras je na vás čeká 250-255 schodů a stabilní teplota pohybující se okolo 7-8 stupňů Celsia. V jeskyních je rovněž stabilní 99% vlhkost.
Vstupné
Cena vstupného se samozřejmě průběžně mění, ale pro tento rok činí plné vstupné dlouhého okruhu 130 korun a krátkého 110 korun. Snížené vstupné se letos pohybuje mezi 80 a 90 korunami a dětské pak mezi 60 a 70 korunami.
Otvírací doba
Od ledna do března jeskyně návštěvníkům umožňují dva vstupy každý běžný pracovní den v 10 a 13 hodin. O víkendech mají zavřeno. Od dubna do konce října mají pro změnu zavřeno v pondělí, avšak otevřeno tu mají v dubnu a říjnu dále pak už každý den od úterý do neděle, a to od 9 do 15 hodin. V době od května do konce září potom od úterý do neděle mezi 9 a 17 hodinou. V listopadu jsou Javoříčské jeskyně opět otevřeny pouze v době od pondělí až do pátku, kdy jsou realizovány dva vstupy denně v 10 a 13 hodin. V prosinci jsou Javoříčské jeskyně zavřené.
Prohlídka jeskyní začíná uměle vybudovaným vstupem do Suťového dómu. Tato mohutná prostora o 2000 čtverečních metrech vás ohromí svou bohatou krápníkovou výzdobou. Dno jeskyně pokrývá balvanitá suť, kde je možno spatřit sněhobílé nátekové kupy. Ze Suťového domu ústí 60 metrů hluboká propast Lví jáma, odkud prohlídka dále pokračuje krásně zdobenou vysokou chodbou do Dómu gigantů, kde jsou přes 4 metry vysoké stalagnity a Niagarský vodopád, což je stěna zdobená sintrovými náteky. Krásný pohled skýtá i visuté schodiště, které vás zavede do Pohádkových jeskyní. Jde o chodby menších rozměrů bohatě zdobené krápníky. V Pohádkových jeskyních jsou pak i tenké brčkovité stalaktity a unikátní Záclona. Z jeskyní se pak dostanete do Svěcené díry, kde končí krátká prohlídková trasa. Dlouhá trasa pokračuje ještě přes Panenskou jeskyni do tří na sebe navazujících chodeb Jeskyní míru: chodby Špraněcké, Vojtěchovské a Březinské. Každá z nich je jiná. Všechny se však mohou pochlubit bohatou krápníkovou výzdobou. V samotné Jeskyni míru to jsou pak heliktity. Chodba se lomí v Závrtovém domu, kde se větví do několika různých směrů. Vědci si myslí, že se zde v minulosti sléval Špraněk s Javořičkou, nicméně vzhled prostory spíše vyjevuje rozvodí než soutok. Je však také možné, že tu docházelo k obojímu v různých vývojových fázích jeskyně. K uměle proraženému výstupu se dostanete kolem útvaru U koně a odbočky vedoucí k Černé propasti.
Náš tip
Po prohlídce Javoříčských jeskyní hned neodcházejte zpět dolů do obce, jen kousek od vstupu se nachází další pozoruhodný krasový útvar, který byste neměli opomenout. Jde o Zkamenělý zámek. Od vchodu jeskyní vás k němu zavede okružní trasa naučné trasy Špraněk. Cestou přitom projdete kolem říceného závrtu Zátvořice a chaty Jeskyňka. Zkamenělý zámek je mohutná průchozí skalní brána, která je pozůstatkem bývalé průtočné jeskyně. Nahoře nad jeskyní se nachází malá skalní terasa s pěknou vyhlídkou. Ve středověku zde stála malá tvrz zvaná Branky. Z ní se tu však do dnešních dnů prakticky nic nedochovalo.