Na tuto otázku není úplně snadné odpovědět, neboť způsob balení batohu se bude mírně lišit dle druhu a délky zvolené trasy – tyto faktory nám totiž budou udávat množství neseného vybavení, které budeme muset zabalit. Pro všechny druhy výprav se však vyplatí dodržování několika základních pokynů:
1. Vždy si balte sami. Nepověřujte tím nikoho jiného – i kdybyste mu věci k zabalení připravili. Zaručeně byste poté nemohli v batohu většinu věcí dohledat, museli byste celý batoh v průběhu cesty vybalit a poté zdlouhavě opět balit.
2. Nebalte zbytečnosti a omezte počet věcí na minimum. Než se vrhnete do procesu balení, řádně si rozmyslete, do jakých podmínek vyrážíte a co pro to budete nezbytně potřebovat. Napište si seznam, vyskládejte si všechny věci před zabalením na zem před sebe a znovu se zamyslete, jestli všechno, co balíte, na cestě využijete. Netahejte s sebou věci, které vám mohou cestu zpříjemnit, ale lze se bez nich obejít – například sekeru, když lze dříví nasbírat,… Nakonec doznáte, že cestu si totiž nejvíc zpříjemníte co nejlehčím zavazadlem. Nemusíte nutně využít celý obsah batohu, pokud to není potřeba.
3. Při balení používejte rozum. Předem si rozmyslete, co budete v jaké časové fázi cesty potřebovat. To znamená, že dolů patří postradatelnější věci, jako náhradní oblečení, jídlo na pozdější dny cesty a podobné. Naopak, na vrch patří věci jako nepromokavá bunda, a často používané větší věci jako ešus, případně hrníček či plynová bomba. Batoh balte rovnoměrně, aby se vám nikde nevytvořili vybouleniny (obzvlášť pozor na záda), nesnažte se něco někam nacpat příliš velkou silou.
4. Rozvrhněte si rozložení těžkých věcí v batohu. Nejtěžší věci (z mojí vlastní zkušenosti je to většinou jídlo) by neměli být na dně, ale v horní třetině. Poté by se jejich váha měla nejlépe rozložit do bederáku a prsáku. Také byste neměli všechny těžké věci dát na jednu stranu v batohu, jinak se vám do té strany přesune těžiště a batoh se vás bude na jedné straně tlačit.
5. Vše, co můžete, nabalte dovnitř batohu. Pokud vám to batoh dovolí, tak i karimatku a stan. Ať vám na batohu nic nevisí a netrčí z něj (výjimkou mohou být trekové hole/cepíny, pro které bývají na batozích úchyty, a samozřejmě lahve s pitím). Nebudete poté o nic drhnout, do ničeho se nezapletete a neporušíte tím těžiště batohu. Navíc se poté batoh mnohem snadněji překrývá pláštěnkou a ona na něm lépe drží.
6. Je velmi vhodné pořídit si batoh se spodní kapsou pro spacák, která je přístupná i zepředu. Stejně tak je velmi příjemné mít na batohu boční zip, který usnadní hledání z vrchu špatně přístupných věcí.
7. Nenechávejte v batohu zbytečně prázdná místa – do kapsy pro spacák lze většinou nacpat třeba ještě triko, nebo ručník. Duté věci typu ešus a hrneček lze naplnit například spodním prádlem. Buďte v tomto ohledu kreativní.
8. Většina batohu má pod „víkem“ zespoda kapsičku. Do té doporučuji uložit všechny cenné drobnosti jako telefon, peněženku, nůž, čelovku, sirky/zapalovač/křesadlo, termoizolační folii, KPZku a podobně. (Krom všeho jiného, toto jsou věci, které by vám na žádné výpravě nikdy neměli chybět.) Budete je mít stále po ruce a snížíte tím riziko jejich poškození. Vřele doporučuji zabalit tyto věci do něčeho nepromokavého. Já používám dvoulitrový vodácky pytel a jsem s ním plně spokojen.
9. Pokud chceme ušetřit další váhu, používáme odlehčené materiály – neneseme nic ve skleněných nádobách, místo konzerv nakoupíme sušené instantní potraviny.
10. Hlídáme si hmotnost batohu, pokud by se nám zdálo, že i přes všechna omezení je na nás batoh příliš těžký, je nutné zbavit se dalších věci – lepší chodit v propoceném triku, než pod tíhou batohu nechodit vůbec.
11. Nakonec, po nabalení batohu, je samozřejmě potřeba stáhnout na maximum všechny kompresní popruhy a upravit si batoh tak, aby dobře seděl na zádech a přenášel váhu do bederního a prsního pásu. Ovšem tato úprava je již individuální.
Toto jsou ve zkratce základní specifika dobře zabaleného batohu. Samozřejmě, výbava, kterou je potřeba vzít si s sebou je pokaždé jiná a délkou výpravy je to také značně ovlivněno – na víkendový puťáček po Čechách si s čistým svědomím můžu vzít s sebou pár zbytečnosti (dalekohled, skládací sedátko, skleněnou láhev vína,…), ale pokud si takové věci vezmete na dvoutýdenní pochod po horách, budete se za to dlouho proklínat. Nakonec ještě doporučení pro vícedenní tůry – všechny kapsy batohu vyložte igelitovými pytli (např. silné černé odpadkové pytle) a všechno balte do nich. Znepříjemní vám to sice pohyb v mezi věcmi, ale pokud opravdu začne pršet (a pláštěnka na batohu nejsilnější deště opravdu nevydrží), budete si to pochvalovat.
Na přiložených fotkách je pro ukázku sbalený batoh. Fotka č. 1 ukazuje prázdný batoh, který je vybaven předním vstupem – můžete v něm vidět (rozložitelnou) přepážku kapsy spacáku. Na fotce č. 2 je vidět batoh již sbalený. V kapse pro spacák se našlo místo i pro veškeré spodní prádlo a ručník. V levé části hlavní komory je uložen stan značky Jurek pro dvě až tři osoby, v pravé části nafukovací karimatka Rock Empire Comfort. Pod nimi a mezi nimi vzniknul prostor pro zbytek oblečení čítající běžné outdoorové kalhoty (vyrážíme v kraťasech), triko, nepromokavé kalhoty, mikinu, funkční oblečení (tričko a podvlíkačky), sandály, hrníček, ešák a nepromokavou bundu. Na fotce č. 3 vidíme, že i přesto nám stále zbývá velké místo na jídlo a plynovou bombu. Fotografie č. 4 ukazuje drobnosti uložené ve vnitřní kapse víka. Do vnější kapsy víka mohou být uloženy např. hygienické potřeby, foťák,… Fotka č. 5 ukazuje uzavřený a k cestě připravený batoh. Přestože má v důsledku absence jídla mírně deformovanou pravou stranu (ve které je pro jídlo ponechán prostor), je zde vidět, že všechny věci (až na pití) jsou zabaleny uvnitř a nebudou tedy ničemu překážet. Žádná z postranních kapes nebyla využita, do některé z nich bych pravděpodobně ještě umístil nepromokavé návleky, aby byly po ruce.
Takto připravený batoh by, dle mých zkušeností, mohl vystačit minimálně na týdenní výpravu evropským horským terénem. Prezentovaným batohem je Jaguar 75-95 od značky Karrimor. Na posledním snímku vidíte batoh odpočívat ve sněhu během naší cesty po Jeseníkách v prosinci 2013. Batohy mých kolegů na fotce lze použít též jako příklady.