Ačkoli patří horská turistika na první pohled k bezpečným aktivitám, i zde číhají určitá bezpečnostní rizika. Ta ohrožují především zdraví, čas od času se ale turisté v horách nevyhnou situacím, ve kterých jde o život. Jak se podobným nesnázím vyhnout?
Důležité je poctivé plánování
Nejlepší prevencí rizikových situací je odpovědné plánování celého výletu. Ještě než začnete vybírat konkrétní trasu, promyslete, kdo s vámi do hor půjde. Jde o fyzicky zdatné jedince – dvacátníky a třicátníky –, nebo s vámi po trase půjdou i děti či senioři? V závislosti na skladbě vaší skupiny pak vyberte vhodné turistické trasy.
Volbou adekvátně obtížné cesty nejlépe předejdete rizikovým situacím. Budete mít jistotu, že nebudete muset spěchat a nikdo se nedostanete na hranici svých fyzických možností.
Nepodceňte výbavu
Zejména na běžných turistických trasách jsou poměrně častým jevem turisté v obyčejné teplákové soupravě a v městských teniskách. Jenže do hor takový oděv a obuv nejsou vhodné, zejména pokud se náhle zhorší počasí. V rozbahněném nebo zasněženém terénu najednou bude bez vhodného vybavení každý krok vyčerpávající. Promočené šaty zase mohou vést k podchlazení.
Na nohou byste proto vždy měli mít pevnou outdoorovou obuv a nezapomeňte na pláštěnku nebo nepromokavou bundu a kalhoty. Od podzimu do jara by pak ve vašem batohu neměly chybět ani v relativně nízkých horských oblastech sněžnice nebo nesmeky.
Cestovní lékárničku by měl mít alespoň jeden člen skupiny
V každé skupince by měl být alespoň jeden turista, který bude mít v batohu také cestovní lékárničku. V té nesmí chybět náplast Leukoplast, obvaz na podvrtnutý kotník, dezinfekce nebo výbava pro vytažení klíštěte. Hodit se může i zklidňující krém na pokousání hmyzem či opalovací krém.
Dodržujte bezpečnostní doporučení
Vyznačené trasy nebo různá krátkodobá bezpečnostní doporučení neexistují pro nic za nic. V horských oblastech byste nikdy neměli chodit mimo oficiální turistické trasy, přelézat ploty a podobně. Stačí pár kroků a můžete se ocitnout na prudkém nestabilním svahu, v bažině nebo třeba v místě s výskytem chráněných rostlin a živočichů.
Stejně tak byste za žádných okolností neměli vstupovat do oblastí se zvýšeným lavinovým nebezpečím nebo s rizikem sesuvu podmáčené půdy.
Telefon doma nenechávejte
Zapomeňte i na některé moderní trendy, kvůli kterým lidé nechávají doma mobilní telefony, aby si na horách „odpočinuli od civilizace“. Raději mobil vypněte, ale nechte si jej v batohu. Jde totiž o vybavení, které vám může v případě nesnází zachránit život. Chybou není ani přibalení „záložní“ papírové mapy cest v okolí nebo klasické ruční svítilny.