Pokud žijete aktivně a chcete svá adrenalinová dobrodružství zaznamenávat, řešením se mohou stát akční neboli outdooorové kamery. Tato zařízení jsou uzpůsobena tomu, aby natáčela videa a dělala fotografie v terénu. V současné době si je navíc lze pořídit v mnoha variantách. Nechce-li se vám jednotlivé produkty pracně procházet, vybrali jsme pro vás aktuálně nejlepší outdoorové kamery, a to v různých cenových relacích.
Nejlepší podle hodnocení uživatelů
GoPro HERO8 Black
Hero kamery od americké společnosti GoPro patří dlouhodobě k nejlepším v oblasti natáčení adrenalinových aktivit, což platí i pro jejich osmou generaci. Outdoorová kamera GoPro Hero8, stejně jako předešlé modely, disponuje dotykovým displejem, ale přináší také mnohá vylepšení. Nabízí např. výtečnou kvalitu obrazu, neboť je mj. opatřena 12megapixelovým senzorem a samozřejmostí je natáčení ve 4K ve vynikající kvalitě. Zaujme ale především zdokonalenou stabilizací videa, což kvitují i uživatelé.
GoPro HERO8 zároveň disponuje kvalitním zvukem, stejně jako voděodolností, takže ji lze bez obalu použít do 10 m, přičemž pod vodou se i dobře ovládá. Navíc potěší vylepšeným uživatelským rozhraním. Za negativum je možné považovat vyšší cenu a slabší výdrž baterie (cca 1 hodinu), stále se ale jedná o jednu z nejlepších outdoorových kamer na trhu. To ostatně platí i potom, co světlo světa spatřila GoPro HERO9. Uživatelé totiž stále dávají přednost spíše osmé generaci.
Lamax W9.1
Ačkoli je u nás aktuálně zřejmě nejprodávanější outdoorovou kamerou GoPro HERO8, zdatně ji konkuruje Lamax W9.1. Podle mnohých uživatelů se totiž jedná o zlatou střední cestu. Tato kamera je výrazně levnější, na druhou stranu jde stále o vysoce kvalitní zařízení. Přináší totiž dobrou kvalitu videa, neboť zvládne natáčet ve 4K při 60 snímcích za sekundu, přičemž obraz je považován za lepší než u konkurenčních kamer ve stejné cenové kategorii. Fotoaparát navíc umožňuje pořizovat fotografie v rozlišení 20 Mpix.
Outdoorová kamera Lamax W9.1 zaujme také vylepšenou stabilizací obrazu (MAXsmooth) i precizním zvukem, takže dává možnost opravdu kvalitně zachytit nejrůznější adrenalinové aktivity ve venkovním prostředí. Velkou výhodou jsou rovněž kompaktní rozměry, stejně jako možnost bez dalšího obalu použít ve vodě. Aktuálně se na trhu outdoorových kamer najdou lepší zařízení, nicméně ty bývají (někdy výrazně) dražší. Lamax W9.1 je tedy v této cenové relaci výtečným řešením.
Ideální kamera do kapsy
DJI Osmo Pocket
Outdoorová kamera DJI Osmo Pocket představuje optimální řešení na cesty, a to díky svým kompaktním rozměrům, které činí 37×122×28,5 mm (š×v×h), takže se jednoduše vejde do kapsy. Aktuálně byste přitom v této oblasti jen těžko hledali lepší variantu. DJI Osmo Pocket nabízí výtečnou kvalitu obrazu (pořizuje snímky v rozlišení 4K/60 fps) a výbornou stabilizaci, takže umožňuje natáčet opravdu krásné záběry. Navíc dává možnost pořídit i špičkové širokoúhlé fotografie (12 Mpix).
Pokud aktuálně sháníte outdooroovou kameru do kapsy s nízkou hmotností (pouze 116 g), DJI Osmo Pocket vás zaujme i kvalitním zvukem, jakož i výtečným zpracováním. Díky tomu se nemusíte bát ji svěřit i dětem, pro jejichž ruce má rovněž optimální rozměry. Mnoho uživatelů vítá i množství doplňků, přičemž uváděná negativa nejsou nijak zásadní. Jedná se např. o absenci Wi-Fi, závitu pro stativ nebo konektoru microUSB. Navíc není voděodolná, což ale pro většinu uživatelů zřejmě nebude znamenat zásadní překážku.
Nejlepší z nejlevnějších
Sencor 3CAM 2001
Ačkoli je z kapesních kamer aktuálně asi nejlepší DJI Osmo Pocket, zařízení Sencor 3CAM 2001, tedy základní model japonské značky Sencor, disponuje ještě menšími rozměry, a to 59×41×29 mm (š×v×h), přičemž hmotnost činí pouze 65 g. Navíc je výrazně levnější, neboť ji seženete za pár set korun. Díky tomu se samozřejmě ani zdaleka nemůže rovnat dalším outdoorovým kamerám v našem výběru, na druhou stranu jde v této cenové relaci o velmi dobré zařízení.
Kamera Sencor 3CAM 2001 uživatele zaujala základními funkcemi i širokým příslušenstvím, přičemž potěší i vodotěsností. Pod vodou lze přitom natáčet až do 60 metrů. Může se tedy jednat o optimální řešení pro děti na pláž, kterým zřejmě do ruky výrazně dražší kameru pod vodu nesvěříte. Sencor 3CAM 2001 dokáže natáčet interpolované videa ve FHD rozlišení (1920×1080) při 30 fps a v nativním HD rozlišení (1280×720) při 30 fps. Kvalita obrazu samozřejmě není vysoká, což lze ale v této cenové hladině očekávat.
Zaujalo nás
Insta360 One R (Twin Edition)
Na závěr jsme si nechali akční kameru Insta360 One R (Twin Edition), která rovněž patří k nejlepším na trhu. Zřejmě nejvíce zaujme svou modulárností, neboť disponuje vyměnitelnými objektivy. Volit tak můžete mezi akčním širokoúhlým 4K/60 fps objektivem, 360° čočkou s rozlišením 5,7K nebo volitelným 1″ snímačem s rozlišením až 5,3K. Adrenalinové zážitky tak umožňuje natáčet hned několika způsoby a záleží pouze na vás, jaký pro daný okamžik zvolíte.
Outdoorovou kameru Insta360 One R (Twin Edition) její stávající uživatelé doporučují i díky kvalitnímu zpracování a voděodolnosti, a to do hloubky až 5 metrů bez použití vodotěsného pouzdra. Zařízení zároveň disponuje 1,3“ dotykovým displejem a potěší i stabilizací obrazu FlowState, která přispívá k natáčení úchvatných záběrů. Na druhou stranu nepotěší vysoká pořizovací cena, neboť tato kamera patří k nejdražším na trhu. Musíte tedy zvážit, zda do ní chcete investovat.
Výletům do přírody jsem propadl odmalička a věnuji se jim i se čtyřmi křížky na krku. Zároveň chodím pravidelně běhat, a pokud počasí dovolí, vydávám se také na kolečkové brusle. Zajímám se i o novinky v oblasti outdoorového vybavení, bez kterého by to zkrátka a dobře nešlo.