Sněžnice jsou chytrá pomůcka pro zdolávání zasněžených kopečků či hor. Na rozdíl od maček se nehodí na zledovatělé povrchy, naopak výborně slouží v hlubokém sněhu – jednoduše větší plochou brání tomu, abyste se ve sněhu bořili. Sněžnice se vybírají i podle hmotnosti uživatele.
Můžeme rozdělit dva základní typy moderních sněžnic podle využití:
- rekreační se střední až velkou velikostí na běžné procházky a túry,
- alpinistické, které jsou určené pro horaly.
Nejlepší sněžnice pro vysokohorskou turistiku dle recenzí uživatelů
TSL 438 Up & Down Grip
Tyto sněžnice jsou určeny pro vysokohorské lezení a horskou turistiku a jsou k tomu maximálně přizpůsobeny a vylepšeny spoustou technologií a vychytávek.
Přední drapák pomáhá ve stoupání, ze spodní strany jsou umístěny zase hroty a grip, když narazíte na zledovatělou plochu. Tento model se chlubí zejména patentovaným vázáním TSL Up & Down, které umí přepínat podle toho, jestli zrovna stoupáte nebo klesáte – při klesání vázání umožní prošlápnutí paty skrz sněžnici. V recenzích uživatelů je toto vázání velmi chváleno. Dalším plusovým bodem je pohodlné je i upínání na boty pomocí ráčny.
Sněžnice jsou určeny na hmotnost 60-120 kg a pár váží necelé 2 kilogramy.
Nejlepší sněžnice pro volnočasové aktivity dle recenzí uživatelů
Warp Easy Step
Warp Easty Step nejsou žádné lowcostové sněžnice určené jen pro nenáročné procházky. Hodí se pro turisty, chataře nebo třeba myslivce, kteří se chtějí pohybovat ve sněhu bezpečně a snadno.
Tyto sněžnice ve tvaru písmena Y vynikají obzvlášť svou kvalitou a nezničitelností. Rám je z pevné, ale lehké duralové slitiny s hypalonovou výplní. Právě odolnost materiálu si uživatelé v recenzích velmi pochvalují. Negativní poznámky se objevují kvůli absenci opory paty, která je důležitá pro pohodlné stoupání terénem. Sněžnice jsou poměrně velké, na délku mají 78 cm, takže se můžou zdát v náročnějším terénu jako neohrabané. Na druhou stranu pro rozměrově větší uživatele to může být plus a jistota, že se do sněhu propadat jen tak nebudou.
Sněžnice jsou určeny pro hmotnost do 120 kg a váží taktéž necelé 2 kilogramy.
Nejlepší sněžnice pro nenáročné
SH 100 Quechua
Pokud hledáte sněžnice, které vám jednou za rok pomůžou k výstupu k chatě, pravděpodobně vás nebudou trápit méně kvalitní přezky, které vydrží nejspíš jen pár let, ale budete se dívat i na cenu. Quechua umí i velmi bytelné sněžnice, tyhle se ale řadí k těm obyčejnějším. Vyzdvihnout ale můžeme přední a zadní ocelový drapák ze spodní strany, které usnadní chůzi po vrstevnicích. V recenzích se dočtete, že jsou to velmi dobré sněžnice na prašan, ale na zledovatělém povrchu jde poznat, že výrobek je zčásti plastový a na alpinistické pokusy nevhodný. Chybí také podpatěnka.
Sněžnice jsou tentokrát určeny pro milovníky zimy lehčí konstrukce do 90 kg a samotné váží 1,9 kg.
Nejlepší sněžnice pro děti
TLS FReeze 302
Pryč jsou doby, kdy mít dítě znamenalo vzdát se všech svých koníčků! Naštěstí výrobci sněžnic myslí i na malé děti, a tak je do zimní turistiky můžete uvrtat hned, co jim noha doroste velikosti 30. Vydržet by však měly celé jejich dětství.
Tyhle sněžnice jsou lehoučké a plastové, váhu dítěte do 50 kg by však měly zvládnout v pohodě. Přizpůsobený je také tvar přesýpacích hodin, je tak menší šance, že si děti sněžnici přišlápnou druhou. Mají také 6 ocelových hrotů, takže se můžete pustit z vesela i do náročnějšího namrzlého sněhu. Sněžnice se snadno utahují na patu a špičku páskami ze suchého zipu, takže to zvládnou děti samy i bez pomoci.
Sněžnice váží pouhých 800 gramů.
K turistice mě dokopal hyperaktivní pes, láska k outdooru se začala budovat první návštěvou Norska a do srdce se mi natrvalo dostala při ročním pobytu v kanadských Skalistých horách. Nic se nevyrovná táborákovému špekáčku po celodenní túře! Čím jsem starší, tím víc si potrpím na kvalitní vybavení.