Plochýma nohama trpí čím dál větší procento světové populace (české nevyjímaje). V ČR se pohybujeme nyní okolo 80% populace dospělých i dětí, mluvíme již o globální chorobě, která ničí populaci, zapříčiňuje bolesti zad, kyčlí a celého pohybového aparátu. Vyskytuje se jak u dospělých aktivních lidí, tak u malých dětí. Někteří lidé se domnívají, že lidé s plochou ploskou nohy by měli být „šetřeni“, děti jsou proto často uvolňovány z tělesné výchovy, dospělí se vyhýbají sportu, aby je nohy nebolely… A přitom stačí tak málo!!!
Léčba plochých nohou se dá poměrně snadno léčit, je nutná častá chůze v kvalitní zdravotní obuvi, častá chůze venku naboso (nikoli doma po rovné podlaze), ortopedicky tvarovaná obuv či ortopedické vložky a podobné pomůcky. Outdoorová obuv těmto zdravotnickým zlepšovákům však moc nakloněná není. Co tedy s tím?
Lidé s plochou nožní klenbou mají možnost získat na protetice nejen klasické ortopedické vložky do bot na běžné nošení (děti do 15 let je mají každý půlrok hrazeny zdravotní pojišťovnou, dospělí je mají za drobný doplatek, cca 80,-Kč), ale také kvalitní ortopedické vložky navržené pro různé sporty, od basketbalu, fotbalu a volejbalu, až po treking.
Tyto speciální ortopedické pomůcky se dříve daly sehnat pouze v zahraničí, a to v přepočtu okolo 3000-5000,-Kč, tedy si je mohli dovolit jen vrcholoví sportovci. Nyní se již vyrábí i v ČR, konkrétně vím o výrobně v Ostravě (pan protetik má ordinaci v Ostravě i Olomouci, odkud sbírá objednávky), ale jistě se dají sehnat i jinde. Velkou část hradí pojišťovna, na klienta tedy zbývá doplatek od 300,-Kč výš, a to podle velikosti a typu vložky.
Trekových vložek do bot jsou dva typy – vyztužené (viz dále) anebo „padnoucí na míry vaší nohy“, na ty se bere míra pomocí měkké hmoty, na kterou se postavíte a vytvarujete přesný tvar vašeho chodidla se všemi vadami a nedostatky, čímž se zaručí, že vaše chodidlo se bude cítit velmi dobře a nebude nijak drasticky tvarováno pevně stanoveným tvarem jako u jiných vložek.
Osobně mám již tříleté zkušenosti s vyztuženými trekkingovými vložkami, přežily se mnou nejeden trek v Dolomitech či německých Alpách, cesty po Islandu a USA, přičemž nemluvím o častém vandrování po Česku.
Vložky jsou tvarovány jinak než běžné ortopedické vložky, z výrobny je dostanete na svrchní straně téměř ploché, zato jsou tvarované vespod, po několika výletech se prošlápnou jakoby skrz. Jsou lepeny z víc vrstev a vyztuženy kovovými částmi.
Vložky je před delší cestou, expedicí či trekem více než vhodné ozkoušet a prošlápnout při mírných podmínkách, např. při vycházkách se psem, chození po městě či menších výletech. Vždy je možné, že vložka vám dostatečně nesedne, což není dobré zjistit několikátý den dlouhé expedice.
Problematika těchto vložek přichází ve chvíli, kdy si sháníte nové boty – pohorky, nízké trekové boty apod., protože se musíte poohlédnout po větší velikosti, než běžně nosíte, čímž se dostanete velmi pravděpodobně do situace, že vám bota bude širší a nebude ideálně držet na noze. Výběr bot je proto obtížnější. Sportovní ortopedická vložka nahrazuje v trekové obuvi běžnou vložku od výrobce, která je plochá a většinou z polystyrenového či jiného méně odolného materiálu. Při nákupu nových bot si berte ortopedické vložky s sebou, z vybrané obuvi vyndejte vložku od výrobce, vložte tu svoji a poté zkoušejte.
Údržba vložek není pracná, stačí voda a běžné mýdlo či běžný saponát např. na nádobí.
Životnost vložek je také poměrně vysoká, jedny mám již 3 roky (běžné ortopedické vložky nevydrží cca 1 rok) a stále jsou pevné, nedeformují se a ani nadměrně nepáchnou.
S dobře tvarovanými vložkami získáte pocit „nových“ lehkých nohou a pevný krok. Tak příjemné cestování a sportování i s plochýma nohama!!! ;-)
Jmenuji se Kristina Záchová, známá též jako Želwice či Kristi, je mi 20 let a pocházím z Olomoucka. Vedu skautský oddíl a nejen díky němu se dostávám do zajímavých míst po ČR i v zahraničí. Letos jsme dokončila gymnázium maturitou (pro tento server je jistě podstatné, že …