Hrad Hasištejn, německy Hassenstein, i když by se to mohlo na první pohled zdát, nemá ve skutečnosti s hasiči nic společného. V překladu totiž Hasištejn znamená “Skála nenávisti”. Hrad byl vybudován ve výšce 627 metrů na české straně Krušných hor v Kadaňském regionu a dodnes je to velmi oblíbené a vyhledávané místo turisty z Česka i Německa.
O hradu Hasištejn
Kouzelnou zříceninu zřejmě z 12. století, o níž se však první zmínky dochovaly až ze 14. století, naleznete asi 2 kilometry od Chomutova a pouhé 2 kilometry od Prunéřova. V minulosti šlo o významný objekt, který měl důležitou strategickou roli. Jde rovněž i o jeden z nejstarších hradů v severozápadních Čechách. Za slávu vděčí především cestovateli Bohuslavovi Hasištejnovi z Lobkovic, který zde žil. V současné době slouží jako turistické centrum a především jako rozhledna. V průběhu roku se tu pak koná celá řada kulturních a i historických akcí.
Kde hrad najdete a jak vypadá?
Hrad Hasištejn se hrdě tyčí na úzkém ostrohu nad údolím kudy protéká Prunéřovský potok, nedaleko obce zvané Místo. Areálu dominuje vysoká vyhlídková 25 metrová věž, na jejíž vrchol vás dovede 116 schodů. Z věže je nádherný výhled na Doupovské hory a také i na část Českého středohoří. Jako na dlani tu máte i elektrárnu Prunéřov. Vidět zde však také můžete i zbytky hradu, malou a velkou věž s vyhlídkou, kapli a sklepní prostory. Hrad je zpřístupněn veřejnosti. Prohlídka je individuální a potřebovat na ni budete asi 50 minut.
Historie hradu
Přesný rok vzniku hradu není bohužel znám. Ví se však, že jej postavil Bohuslav Boreš, syn zakladatele Oseku u Duchova, pro krále Jana Lucemburského. Úkolem hradu bylo chránit horské průsmyky, kudy přicházely do Čech důležité dálkové cesty z Německa. Šlo tedy o královský hrad. Po dlouhá staletí hrad patřil Lobkovicům. Trvale tu také sídlil humanista a básník Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic. Ten tu založil obsáhlou knihovnu, která skrývala i velmi cenné kousky. Po jeho smrti však hrad začal upadat až jej v roce 1606 po konfiskaci získala královská komora. Bohužel ani to jej nezachránilo. V době třicetileté války byl hrad velmi poškozen a velmi brzy jej okolní osadníci začali rozebírat na stavbu vlastních stavení. V minulosti jej pak navštívil kupříkladu i Johann W. Goethe.
Nové dějiny hradu
Teprve až koncem 19. století se hradu ujal Emanuel Karsche, který se jej rozhodl zachránit. Odstranil suť, zpevnil zdi, věž upravil v rozhlednu a z bývalého paláce vytvořil restauraci. Ta však aktuálně není v provozu.
Otvírací doba a vstupné
Hrad je otevřen od dubna do konce dubna v pátek, sobotu, v neděli a o svátcích v době od 10 do 18 hodin. Od června do konce září je tu otevřeno každý den od 10 do 18 hodin. V měsíci říjnu je zde otevřeno stejně jako v dubnu a květnu. Pro vstup do areálu je zapotřebí si koupit vstupenku. Lístek pro dospělé stojí 50 korun. Děti od 6 let do 26 (studenti), senioři nad 65 a držitelé ZTP průkazu zaplatí na pokladně 30 korun. Děti do 6 let mají vstup na hrad zdarma.
Kudy na hrad?
Z obce Místo musíte nejprve vystoupat na prudký kopec, který najdete u hlavní silnice jdoucí ze směru Chomutov – Klášterec nad Ohří. Po hrubé asfaltce se zhruba po 800 metrech stoupání dostanete až k objektu. Cesta je sjízdná i na kole. Na vrchol se dostanete i z druhé strany, kde najdete kamenitou cestu jdoucí z Nové Vísky na Výsluní. U staleté lípy tu musíte odbočit doprava. Po kilometru se tu neoznačená cesta napojí na žlutou a modrou turistickou trasu a od Výsluní se pak po 500 metrech nepřetržitého stoupání do prudkého kopce dostanete až k padacímu mostu hradu. Cesta údolím Prunéřovského potoka je velmi krásná, protože vede okolo potoka, jenž protéká skalnatým kaňonem s mnoha peřejemi a kaskádami. A to spatřit je skutečný zážitek.