Pokud jste majitelem bujné představivosti a rádi si domýšlíte, „co by kdyby“ nebo jak co mohlo vypadat, vyrazte na výlet ke zřícenině hradu Orlík, zapněte fantazii na plné obrátky a začněte snít o hradě, který bude jen a jen váš.
Tehdejší hrad byl na svém místě vybudován již na konci 14. století. Dodnes je z něj zachována mohutná hranolová věž a vstupní brána. V 16. století byla na hradě provedena radikální rekonstrukce, k jejímu opevnění se přistavily bašty a teprve v té době se mu začalo říkat oficiálně Orlík.
Bohužel, k finální přestavbě nikdy nedošlo a v 17. století hrad osiřel. Jakým ale bylo potěšením, když se zjistilo, že v hradní kuchyni se zachovala zrekonstruovaná chlebová pec. Dodnes si v ní návštěvníci letních středověkých slavností mohou zkusit upéct chlebové placky. Mimoto budou v tuto dobu obklopeni divadelníky, hudebníky a šermíři. Můžete dokonce využít průvodce a vyslechnout si jeho výklad pro skupiny, který vám provozovatel na požádání dokáže zajistit.
Nejenom chlebová pec je lákadlem pro turisty ze širokého okolí, svým kouzlem vás uchvátí také ocelová rozhledna, která byla vybudována z torza hradu. Pokud je věž rozhledny otevřena, uvidíte na ní plápolat červenou vlajku se znakem majitelů hradů – pánů z Dubé. Je to jakýsi „rituál“, který doprovází celou zříceninu.
Naučná stezka Březina
Tahle vzorně upravená stezka, která vede lesem v okolí hradu Orlík u Humpolce, je určena pro pěší turisty. Dostaneme se k ní cestou z Horního náměstí v Humpolci, pokud se vydáme směrem k lesoparku u základní školy Podhrad, což je současně začátek i konec celé stezky.
Délka celé stezky je skoro deset kilometrů, takže rlí příjemnou procházku jistě nebudete mít nouzi. Samozřejmě si zde můžete odpočinout a užít si trochu romantiky na odpočívadle u třech jezírek nebo si prohlédnout štolu, kde se v minulosti těžilo dokonce i stříbro.
Kombinace zříceniny, středověkých slavností, rozhledny a naučné stezky – to zní skoro fantasticky, nemám pravdu? Přesvědčte se, že fantazie se dá i prožít!