Rady a tipy

Co byste měli vědět, než si pořídíte dron?

Co byste měli vědět, než si pořídíte dron?

Spousta lidí si drony pořizuje pro zábavu, špehování sousedů nebo na hraní. Pro milovníky outdoorových sportů mají ovšem mnohem vyšší hodnotu. Je s nimi možné natáčet i vysoko v horách, při jízdě na kole či během výšlapu. Zachytit krásné scenérie z výšky je úžasné, nicméně pokud o pořízení dronu pro tyto účely uvažujete, měli byste mít na paměti pár základních věcí.

dron1

Za prvé je potřeba si uvědomit, že RC drony nejsou jen hračky na ovládání. Některé modely jsou opravdu výkonné a dokážou také ublížit. Se stoupající popularitou hraček na ovládání se zaplňuje vzdušný prostor a to může být nebezpečné jak pro civilisty, tak pro vojenské účely. Kromě toho není až tak snadné je ovládat.

S dronem si nemůžete létat, kde se vám zlíbí

Pravidla toho, co můžete a co ne, stanovuje český Úřad pro civilní letectví, zajímat by vás měl předpis L2 – Pravidla létání v Doplňku X. Stručně řečeno – pohybujte se pouze v nejnižším vzdušném prostoru (do výšky 300 m nad zemí), vyhýbejte se zakázaným prostorům (např. kolem muničních skladů či jaderných elektráren). Zapovězená jsou rovněž místa, kde cvičí vojenští letci, právě v období jejich cvičení. Najděte si na internetu systém AisView a tam uvidíte, zda je zrovna dané místo pro drony uzavřené.

vetrny mlyn z dronuMálokdo tuší, že by se dron neměl přiblížit k osobě s výjimkou pilota na méně než 50 metrů (samozřejmě horizontálně). Vzdálenost 150 metrů je potřeba dodržovat od husté zástavby. RC drony s kamerou není možné pilotovat pouze na základě obrazu z této kamery, na drona musíte vidět. Z dalších doporučení platí, že byste neměli létat blízko drátů elektrického vedení, nad železnicemi a silnicemi.

Co určitě nemůžete dělat

Není možné dron využívat pro komerční či výdělečné účely, pokud k tomu nemáte povolení a pilotní průkaz. I natáčení videa, které následně zpeněžíte, je problém. Na špehování sousedky také zapomeňte. Situace v Česku sice není tak extrémní jako v Americe, kde se vám skutečně může stát, že na vaši zahradu přiletí dron a vy nebudete vědět, kdo se na vás dívá, ale používat kvadrokoptéru ke špehování ostatních není vhodné. Mohli by si stěžovat a podat na vás žalobu za narušování soukromí. Právo by pak bylo na jejich straně.

Nekupujte příliš těžkou kvadrokoptéru

dron2Omezení se řídí podle hmotnosti. Chcete-li mít kvadrokoptéru pouze pro rekreační účely, neměla by překročit hmotnost 0,91 kg. Jestliže máte těžšího drona, může létat jen za předpokladu, že má systém pro bezpečné ukončení letu – tzn. vrátí se na místo vzletu, když dojde ke ztrátě spojení.

Létat s dronem není tak snadné, jak se zdá

Typická kvadrokoptéra je pro začátečníka těžko ovladatelná. Mnozí odborníci tvrdí, že je lepší začít s nějakou jinou létající hračkou na dálkové ovládání, protože zkorigovat čtyři motory není vůbec snadné. Mohlo by se vám to rovněž pořádně prodražit. V začátcích si tedy pořiďte nějaký levnější model. Až si budete jistí v kramflecích, investujte klidně desítky tisíc do kvalitního letounu s dobrou kamerou.

Některé RC drony jsou ovládané vlastním ovladačem, jiné přes aplikaci ve smartphonu. Ovladač je obecně profesionálnější řešení, ale pro trénink vám bude stačit i smartphone, kde u FPV dronů uvidíte rovnou obraz z kamery. A to už se dostáváme k záhadným zkratkám.

Ne všechny drony jsou hned připravené k létání

vesnice z dronuV obchodech s drony se běžně setkáte s různými zkratkami. Pojďme si objasnit ty nejčastější.

  • FPV (First Person View): Dron s First Person View létá pomocí pohledu pilota. Na smartphonu, tabletu, speciálních brýlích či LCD obrazovce vidíte obraz přenášený z dronu.
  • RTF (Ready To Fly): Kompletní výrobek, který vybalíte z krabice a můžete začít létat. Kromě baterií do ovládání není zpravidla nutné nic dokupovat. Jedná se o variantu vhodnou pro začátečníky.
  • BNF (Bind And Fly): Dron je sice sestaven, ale je potřeba jej spárovat s dálkovým ovládáním. Až budete mít doma nějaké dálkové ovládání či budete chtít létat s více modely, tohle bude volba vhodná pro vás.
  • ARF (Almost Ready To Fly): Pro začátečníky naprosto nevhodná záležitost, dron vám totiž dojde ve formě stavebnice. Když jej nesestavíte, nezalétáte si. Na druhou stranu se jedná o daleko lepší zážitek, pokud se povede.

Víc už snad není potřeba dodat, teď je jen na vás prostudovat si konkrétní modely. Začněte třeba na PeckaModel.cz. Uvidíte, že drony pro začátečníky se dají sehnat už kolem dvou tisíc korun a možná by takový pro vaše potřeby zatím stačil.

Ohodnoťte tento příspěvek