Recenze a testy

Recenze čelovky Silva Sprint Plus

Recenze čelovky Silva Sprint Plus

Oproti jiným modelům, tato čelovka není určena jako nouzovka při pozdním dojítí na chatu nebo naopak při brzkém odchodu. Její výkon totiž dostačuje k pokrytí jakýchkoliv sportů – od nočního orienťáku až po drsnou jízdu na singletracích. I tak se ale pár nevýhod najde – na ně se podrobněji podíváme.

Silva Sprint Plus
Silva Sprint Plus

Baterie je největší slabina

Celý komplet se kromě samotné lampy, baterie a nabíječky skládá také hned z několika držáků a nástavců, kromě toho klasického na hlavu, také na řídítka i na helmu. Čelovku už vlastním pěkných pár let a právě klasický držák, do kterého se zachycuje lampa a baterie, už mi praskl. Konkrétně se unavil plast na úchytu k zachycení kabelu a kvůli tomu už není použitelný. Uchycení čelovky na helmě mi nevyhovuje, proto tento způsob připnutí nepoužívám, zato uchycení na řídítkách funguje skvěle, baterie se dá uložit do kapsičky na sedle a světlo se skvěle rozprostírá do okolí.

Upevnění na kole
Upevnění na kole

Baterie je asi největší slabina této čelovky. Váží totiž ohromných 300 gramů, což je důvod, proč je prakticky nemožné s ní běhat tak, abyste ji měli upevněnou za hlavou. Silva prodává poměrně předražený batůžek na záda, problém se dá ale vyřešit i vlastnoručně. Například vlastním batůžkem (pokud jste manuálně zruční) nebo úplně nejjednodušeji pomocí dvou čelenek, jak jsem to vyřešil já. Jako závažnější problém ale shledávám fakt, že se baterie po třech letech zničila a musel jsem kupovat novou, což nesvědčí o zrovna dlouhé výdrži.

Široký kužel a obstojná výdrž

Lampa samotná disponuje výkonem 1030 lumenů, což je i nyní opravdu dost. Je složena z velké halogenové lampy, která slouží především k osvětlení nejbližšího okolí v širokém záběru, a 4 LED lamp, které osvětlují široké okolí. Oproti jiným modelům však jejich výkon nesměřuje pouze do dálky, ale především do šířky. Zda-li to považujete za výhodu nebo spíše naopak, záleží především na vašich preferencích, mně osobně to přijde jako lehká nevýhoda při orientačním běhu, zato je to praktické při jízdě na kole, kde má člověk přehled o okolí. K dispozici jsou 4 módy – plný výkon, ztlumený výkon, výkon pouze velké lampy a blikání.

Baterie v provizorním "batůžku"
Baterie v provizorním „batůžku“

Co se týče výdrže, ta činí podle použitého výkonu 150 minut,  7,5 hodiny a 20 hodin. Na rychlé závody se tak pochopitelně vyplatí běžet s největším výkonem, naopak na celonoční pochod je potřeba zvolit nejúspornější mód. Světlo nezhasne za vteřinu, postupně se snižuje jeho výkon, což v případě nouze umožňuje včas přepnout na nižší jas. Já osobně si dávám před jakoukoli aktivitou čelovku nabít, a proto s výdrží nemám problém.

Před několika lety byla tato čelovka jednou z nejlepších na trhu, v současnosti jsou už ale na trhu lepší a výkonnější modely za výhodnější cenu. Pokud ale toužíte po osvědčené finské značce, určitě nesáhnete vedle.

Ulomený plast na čelovce Silva Sprint Plus
Ulomený plast na čelovce Silva Sprint Plus

Plusy

  • 4 módy svícení
  • Několik nástavců
  • Vysoký výkon
  • Široký záběr svícení

Mínusy

  • Vysoká váha baterky
  • Vysoká pořizovací cena
  • Poruchovost

 

Ohodnoťte tento příspěvek