Chystáte se na Island, ale máte obavy, že dáte hromadu peněz za ubytování? V prvním článku série „jak ušetřit na Islandu“ Vám poradíme jak ušetřit za ubytování.
Volné stanování je, dle agentury pro životní prostředí Islandu, povolené pouze na neobdělávané půdě, pro maximálně tři stany a maximálně jednu noc (zdroj informace: zde). Problém však nastává, pokud budete na Islandu v hlavní sezóně a pojedete převážně po Ring Round. Najít místo, které by bylo neobdělávané, nebylo oplocené a zároveň bylo vhodné pro stavbu stanů je takřka nadlidský úkol.
Pokud tedy nechcete najezdit desítky kilometrů navíc a drahocenný čas byste raději věnovali poznávání krás ostrova, než hledání rovinatého plácku, tak je zde dostatečně hustá síť kempů. Ceny v kempech jsou účtovány na počet osob (nezáleží tedy zda máte auto a v kolik si postavíte stanů) a pohybují se kolem 1200 – 1800 ISK (270 až 410 Kč).
Výše uvedené ceny však mohou nepříjemně zahýbat s Vaším cestovatelským rozpočtem. Naštěstí na Islandu existuje Camping Card, s jejímž využitím Vás může jedna noc přijít na nějakých 65 Kč. A to už se vyplatí! :)
O vybavení na Island včetně recenzí stanů pro vás chystáme samostatné články v sekci recenzí a redakčních výběrů nejlepších produktů.
Jak Camping Card na Islandu funguje?
Karta je určena vždy pro dva lidi, takže je lepší cestovat v sudém počtu. Camping Card uplatníte v celkem 41 kempech (stav z roku 2016) po celém Islandu. A jako její vlastníci zaplatíte v kempu jen poplatky městu, které jsou v přepočtu 20 Kč na 2 osoby. Karta platí celý kalendářní rok a můžete na ni přespat v partnerských kempech až 28 nocí. Políčka, která jsou na kartě pro jednotlivé dny však obsluha zaškrtne jen občas, takže reálně by jste mohli kartu využívat i dva měsíce, než by jste měli vše proškrtané :)
Kolik Camping Card stojí a kde ji pořídit?
V roce 2016 stála karta 110 € pro dva lidi. Takže v přepočtu to je cca 1 500 Kč/osoba. Při využití všech 28 nocí by Vás tak jedna noc vyšla, spolu s poplatky městu, na maximálně 65 Kč.
Karta by se údajně měla dát pořídit ve všech kempech, které jsou do projekty zapojeny. Ale moc na to nespoléhejte a raději kartu pořiďte v některém z kempů v okolí hlavního města (my ji kupovali v Grindavíku). Protože ne ve všech kempech je recepce (mnohdy tam je jen kasička nebo správce přijede pouze ráno autem).
Spolu s kartou dostanete i přehlednou mapu a brožurku s informaci o všech kempech. Takže předem víte, jestli v daném kempu teče teplá voda, zdali tam je kuchyňka, wifi a další podrobnosti. Odkaz na oficiální stránky Camping Card: CampingCard.is
Pokud máte další otázky ohledně využití Camping Card na Islandu, tak nám napište do komentářů. Rád Vám poradíme.