Recenze a testy

Recenze Suunto Ambit 3 Run

Recenze Suunto Ambit 3 Run

Dlouhou dobu jsem běhával i trekoval bez hodinek, několik let pak absolvoval s osvědčenými Forerunnery 210 od Garminu. Léta ale postoupila a i ony postupně odešly – nejdřív pásek, pak hardware a nakonec i software. Nastal tak čas koupit nové – ale jaké? Procházel jsem recenze klasických chytrých hodinek, ale nenašel jsem žádné s dostatečnými outdoor funkcemi.

Suunto Ambit 3 RUN HR lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Recenzované Suunto Ambit 3 Run v limekově zelené barvě
Recenzované Suunto Ambit 3 Run v limekově zelené barvě

Klíčovými pro mě bylo několik kritérií – cena, výdrž, odolnost, přesnost (používám k vyhodnocení mých postupů u orientačního běhu) a hlavně použitelnost v horách. Můj rozpočet byl poměrně omezený a musel jsem se tak i s měřičem tepu vejít pod 6000. Moje volba tak padla právě na Suunto Ambit 3 Run, nejlevnější model vyhlášené série Ambit.

Limetkově zelená mi imponovala od začátku a musím říct, že rozhodně nelituji. Ve stejné barvě je i měřič tepu. Jsou nepřehlédnutelné, i když uznávám, že někomu to vyhovovat nemusí. Pro ty je tu pak čistě černá varianta. Oproti nejjednodušším možným hodinkám, jakými byly Garminy, jsem se nyní musel učit nejen s hodinkami, ale hned se dvěma aplikacemi Movescount – na počítači i mobilu.

Ve funkčnosti mi nic nechybí

Ke každému sportovnímu režimu, kterých je k dispozici deset (což shledávám jako dostačující), mám možnost nastavit si, co chci vidět. Obrazovek je možnost mít nepočítaně, ale reálně využívám tak dvě až tři. Krom klasických věcí, jako je vzdálenost, tempo, tep, rychlost, čas, nadmořská výška atd. můžu využívat i věci jako aktuální spotřeba kalorií, hodnota vo2 (využití kyslíku ve svalech) atp., tedy něco, co je v běžném životě pravděpodobně nepoužitelné. Krom toho lze nastavit i grafy tepové frekvence a nadmořské výšky, ale opět si moc nedovedu představit reálné použití.

Grafy a mapa, kterou si lze poté zobrazit na PC
Grafy a mapa, kterou si lze poté zobrazit na PC

Zároveň si můžete ke každé aktivitě přiřadit několik dalších možností. Krom používání měřiče TF je to zejména interval měření, který významně upravuje výdrž baterie. Zatímco v nejpodrobnějším módu, který používám u běhu nebo jízdy na kole, což málokdy přesáhne 4 hodiny, je interval jedna sekunda a maximální výdrž baterie je cca 10 hodin (takže relativně dostačující), v nejhrubějším je interval 1 minuta. Ten se hodí zejména k delším akcím, např. k vícedenním přechodům. Baterie by pak papírově měla vydržet 100 hodin, já jsem se po 50 hodinách provozu na přechodu Zakarpatské Ukrajiny přiblížil k 30 % nabití baterky. I tak mě ale výdrž velmi příjemně překvapila.

Navigace funguje tak, jak si ji představuji

hodinky Suunto Ambit 3 Run při "používání"
hodinky Suunto Ambit 3 Run při „používání“

Věc, která mi ale hodně imponuje a kterou jsem stoprocentně postrádal na svých starých hodinkách, je možnost navigace a to hned v několika možnostech. Krom obyčejné navigace pomocí šipky na bod (který si můžete buď předem nahrát přes Movescount nebo uložit až v hodinkách), je možnost i navigovat po trase. Můžete si ji buď opět nahrát z Movescountu, nebo využít jeden z předchozích běhů/treků a nebo využít tu současnou k návratu zpět na start. To se možná zdá jako zbytečnost, ale v případě nouze je to nedocenitelné. Za špatného počasí někde, kde to neznáte a kde nevíte, kam se vydat, to může být taky jediná pomoc. Za mě asi nejlepší funkce, kterou jsem bohudík zatím nemusel použít. Nechybí samozřejmě ani kompas a (bohužel ne barometrický) výškoměr. Až na občasné výchylky ale ukazuje i GPS výškoměr ±20 výškových metrů docela dobře.

Krom tohoto mají hodinky spoustu funkcí, jejichž funkci shledávám jako naprosto zbytečnou a které bych klidně odebral. Namátkou mě napadá „Čas zotavení“, který má udávat, kolik hodin by vám měla zabrat regenerace, ale vypovídající hodnota tohoto údaje je pro mě nulová. To samé se dá říci o spotřebovaných kaloriích nebo míry zotavení na základě mého spánku. Stejně tak neustálé propojení s mobilem skrz bluetooth spíše jen vyčerpává baterku. Ale pokud byste snad byli závislí na smskách nebo mailech, i ty umí hodinky zobrazit.

Na počítači nemá konkurenci

Samostatnou kapitolou je pak vyhodnocení aktivity na počítači/mobilu a myslím, že v tom je Suunto opravdu skvělé.  Grafy i všechny přilehlé kolonky jsem se brzy naučil ovládat a neuvěřitelně mě baví si s nimi hrát. Chápu ale, že ne každého takového rýpání ve statistikách baví. Pro ty pak má mobilní aplikace Movescount parádní animaci s vyznačením všeho důležitého.

Statistiky zobrazené na webu
Statistiky zobrazené na webu

Nemám srovnání se podobným modely jiných značek, ale myslím, že každý, kdo uvažuje o relativně základních hodinkách do hor i na běhání, tímto modelem určitě neprohloupí.

Suunto Ambit 3 Run
Suunto Ambit 3 Run

Plusy:

  • Perfektní navigace
  • Inovativní design
  • Dobrá přesnost GPS
  • Možnosti výběru údajů na obrazovkách
  • Dostačující výdrž

Mínusy:

  • Měřič tepu mívá v zimě problémy se na začátku chytnout – první minuty může ukazovat nesmyslné hodnoty
  • Velmi výjimečně, ale i přesto se občas zamlží
  • Některé funkce zbytečné
Suunto Ambit 3 RUN HR lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Ohodnoťte tento příspěvek