Z lesnatých kopců Drahanské vrchoviny se jihozápadně nad městem Olomouc vypíná k nebi romantický hrad Bouzov – dějiště mnoha pohádek a filmů, stejně jako pohnutých historických událostí. Pobýval zde říšský vůdce SS Heinrich Himmler a točila se tu třeba filmová Princezna Fantaghiro.
Majestátný hrad Bouzov patří k nejvyhledávanějším českým památkám. Se svým přilehlým hradním parkem tvoří dominantu stejnojmenného města, rozprostírajícího se kolem něj. Cestu k Bouzovu můžete zvolit pohodlnou – autem či autobusem, anebo se k němu vydat pěšky z některé z přilehlých vesnic a trasou přes kopce si dosyta vychutnat krásy zdejší krajiny.
Zajímavé milníky historie Bouzova
Hrad pochází ze začátku 14. století, kdy jej založil pan Búz z Búzova. Za dalších bezmála padesát let přešlo jeho vlastnictví na pány z Vildenberka, kteří jej roku 1382 prodali markraběti Joštovi. Od té doby vystřídal Bouzov velké množství vlastníků, až jej roku 1696 přičlenil ke svému majetku Řád německých rytířů – nejmocnější křesťanský řád středověku. Ten jej měl ve svém vlastnictví téměř 250 let. Do nynější romantické podoby, v jaké známe Bouzov dnes, jej dal přestavět na přelomu 19. a 20. století právě tehdejší představitel řádu, velmistr Evžen Habsburský.
Kouzlu hradu Bouzov podlehl i Heinrich Himmler
V době 2. světové války se v tomto magicky působícím hradě shlédl říšský vůdce SS Heinrich Himmler, který z něj chtěl učinit jedno ze sídel Černého řádu. V prostorách Bouzova posléze působilo i komando SS, které v nedaleké osadě Javoříčko povraždilo na 38 mužů a nakonec vesnici kompletně vypálilo. Podíl na tragédii měla tehdy sovětská partyzánská skupina Jermak, která si ve spojení s dalšími jednotkami dle dochovaných pamětí nepočínala příliš opatrně, což nakonec vyústilo v tragédii.
Pohádkový Bouzov
Soudobý Bouzov je jiný. Teroru, který se tu odehrál, zdánlivě nic nenasvědčuje. Na Bouzov zavítal při svých cestách např. T. G. Masaryk. Točila se zde řada známých pohádek a filmů – Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna Fantaghiro, Třetí sudička, Mladý Indiana Jones a mnohé další.
Expozice a prohlídkové okruhy
Poznání chtivé turisty láká hrad Bouzov několika prohlídkovými okruhy. Rozsáhlejší prohlídkou v délce zhruba 1 hodiny, trasou pro fyzicky zdatné návštěvníky, jenž poodhalí roušku tajemství technického zázemí hradu a jeho opevnění, okruhem se zařazenou prohlídkou ochozu věže Hlásky, anebo prohlídkou určenou pro rodiny s dětmi a seniory. Pro nejmenší pak nabízí i další expozice, díky nimž spatří erbovní bestie v životních velikostech nebo Ohnivce – kajícího se hříšníka, jenž chtěl kdysi obelstít bouzovské sedláky a připravit je o jejich pozemky.
Tak co, vydáte se na Bouzov i vy?