Plánujete cestu do Slovinska, ale místa jako Piran, Portorož, Postojenské jeskyně či jezero Bled již znáte? Zaměřte se na jiná, méně známější. Západně od Ljubljany vás uvítá vesnička Lipica, města Idrija či Škofja Loka, vodopády Savica a Kozjak anebo blízké Bohinjské jezero.
Netřeba uvádět, že Slovinsko je plné krás – kdo jej navštívil, ví. Tento malý stát v podhůří Julských alp, co do rozlohy vzhledem k České republice méně než třetinový, vybízí k poznání hor, jezer, vodopádů, krasových jeskyní, středověkých hradů i k procházkám po pobřežních kolonádách romanticky vyhlížejících přímořských městeček. Velká část turistů, kteří Slovinsko navštíví, míří právě na jih – k moři, nebo na severozápad – k jezeru Bled. Slovinsko ale nabízí mnohem víc.
Lipica
Je malá vesnička položená východně od italského přístavního města Terst, která dala pojmenování jednomu z nejznámějších koňských plemen – Lipicánům. Právě z tohoto hřebčína pocházeli koně odesílaní na habsburský dvůr. Během 2. světové války byli Lipicáni odvezeni do Rakouska a jejich chov přenesen do jiných hřebčínů. V dnešní době jsou zpět, i když v mnohem menším počtu než dříve. V určitou hodinu jsou stáje i drezúry přístupné turistům a zájemcům je otevřeno i malé muzeum popisující historii jejich chovu.
Idrija
Jedete-li od vesničky Lipica směrem na sever, neminete spoustu směrovníků na Idriji a zdejší hrad, resp. renesanční zámek, Gewerkenegg. Na pohled bytelné sídlo tyčící se nad městem skýtá nakonec „jen“ restauraci, muzeum hornictví a výstavu idrijských krajek. Právě hornictví je však s Idrijí neodmyslitelně spjato, probíhala zde těžba rtuti. Když byla její zásoba v 70. letech minulého století vyčerpána, muži přišli o práci. A tu se k dílu postavily ženy a začaly finanční rozpočty svých rodin hojit ručními pracemi – tvorbou a prodejem paličkované krajky, která se proslavila jako „idrijská.
Škofja Loka
Cestou dále na sever, nad Ljubljanou, stojí za povšimnutí romantická Škofja Loka. Tímto nyní dvanáctitisícovým městem, vážně poškozeným roku 1511 zemětřesením, protéká řeka Selška Sora. Široké náměstí s částečně rekonstruovanými historickými domy s podloubími potěší srdce každého fotografa. Nad městem se vypíná majestátní hrad Loka, v němž sídlí regionální muzeum a pořádají se svatby. Koho taková prohlídka neláká, může si v klidu posedět v přilehlém parku a pochutnat si v hradní minikavárně třeba na něčem sladkém.
Vodopád Savica
Tento 78 m vysoký vodopád naleznete v blízkosti Bohinjského jezera. Vstup k němu je zpoplatněn. Po necelé půlhodince výšlapu s krátkým oddechem na fotografování okolních scenérií, vystoupáte po dřevěných schodech až k vodopádu. Trasa vede úchvatnou přírodou, kolem šumí a posléze hučí voda a cestou vás přivítá ještě jeden, tzv. Malý, vodopád. Pokud vám mezi tím vyhládne, můžete se posilnit v blízké hospůdce.
Vodopád Kozjak
Nedaleko městečka Kobarit se na řece Soče nalézá krásný jeskynní vodopád. Přístup k němu není zpoplatněn jako v případě předešlého vodopádu Savica a trasa k němu je mnohem více „přírodní“. Vede stezkou přes kameny, řeku a říční mostky, až do jeskyně, do které musíte vejít po dřevěné úzké plošině bez zábradlí – můžete se ale přidržet ocelového lana, které je tu nataženo. Cesta stojí za to, čekají vás překrásné výhledy na nedotčenou přírodu i trocha toho adrenalinu.
Cestou se můžete zastavit i u největšího slovinského jezera, jezera Bohinj. Není příliš navštěvované turisty a působí mírně opuštěným dojmem. Se stromy na mnoha místech spadajícími až do křišťálově čisté vody, okolními kostelíky a loďkami líně se sem tam pohupujícími na vodní hladině, bude ideálním motivem pro hledáček fotografa.
Kromě značných přírodních krás je výhodou Slovinska i velmi dobrá turistická informovanost. Kolem silnic je umístěn vysoký počet informačních tabulí, upozorňujících i na tu nejnepatrnější zajímavost. Trasu nemusíte ani plánovat, stačí se jen bedlivě dívat.