Chorvatsko je pro svou úlohu tradičního letoviska české střední třídy dobrodružnějšími cestovateli často obcházeno velkým obloukem a nezřídka navíc s velkým pohrdáním. Pokud však chcete uniknout přeplněným plážím, stále stejné chorvatské kuchyni a všednosti klasické české dovolené, můžete odhalit nečekanou různorodost chorvatské země, která má co nabídnout i návštěvníkům s nestandartními nároky. Jedním takovým příkladem je chorvatský Přírodní park Papuk. Tento skvost evropské přírody se rozkládá v turisty zřídka navštěvované vnitrozemské části Chorvatska nedaleko města Požega.
Jako přírodní park je celá oblast o rozloze 336 km2 chráněna od roku 1999, a to jako oblast výjimečné geologické a biologické diversity a cenné kulturní a historické dědictví. V roce 2007 se navíc stalo toto území prvním v Chorvatsku, které bylo zařazeno do Sítě evropských geoparků (EGN) i Globální sítě geoparků UNESCO (GGN).
Pozoruhodnou částí parku Papuk je Lesní park Jankovac, který se samostatně dostal pod ochranu již v roce 1955. Pozornost veřejnosti však svou vyjímečností vzbudil dokonce ještě dříve. Již kolem roku 1840 se hrabě Josip Jankovic rozhodl zřídit pěší stezku k vodopádu Skakavac. Jeho posledním přáním bylo nechat se pohřbít v jeskyni nad tímto půvabným údolím. Toto přání mu bylo splněno, a proto jednou z pozoruhodností, kterou mohou i současní návštěvníci spatřit na krátké naučné stezce tímto starým lesním parkem s převahou bučin, je právě Jankovicův hrob. Přijet k výchozímu bodu naučné stezky lze od severu od vesnice Slatinski Drenovac silnicí, která prochází středem přírodního parku až do města Velika. Tato cesta skrz přírodní park je po celé své délce průjezdná, neočekávejte však asfaltový povrch.
Naučná stezka s příhodným pojmenováním podle hraběte Jankovice začíná v centru Lesního parku Jankovac. Tato krátká stezka umožňuje návštěvníkům parku seznámit se nenáročnou formou naučných cedulí s historií a významem chráněného území. Mezi jednotlivými zastávkami se nacházejí fakta jak zoologická, geologická, tak historická. Části stezky jsou vybaveny dřevěnými schody, oporami i mostky a správa parku zajišťuje jejich pravidelnou údržbu ke spokojenosti návštěvníků. Kromě intelektuálních poznatků z naučných cedulí umožňuje stezka na vlastní kůži pocítit působivost místního lesa s vodopádem jako vrcholným překvapením.
Po průjezdu parkem až do městečka Velika se otevírá možnost návštěvy místní zříceniny Veličky grad. Přístupová stezka začíná v městečku Velika poblíž uzavřeného areálu bývalého koupaliště a povede vás prvotně po schodišti a později již jen lesní pěšinou zprudka nahoru do kopce. Na kopci se les rozestoupí a vy získáte možnost prozkoumat nejen spodní patra zříceniny, ale za pomocí příhodných dřevěných žebříků i patra horní.
Ve městečku Velika lze v místní kanceláři správy parku zakoupit suvenýry či získat informační letáky, a to i v několika světových jazycích. V případě zájmu o suvenýry si však připravte místní měnu – kuny, protože s eury zde nepochodíte.
Za zmínku stojí také rozlehlá zřícenina nalézající se v severovýchodním rohu oblasti parku Papuk se jménem Ružica nalézající se poblíž města Orahovica. Průjezd parkem silnicí po jeho východní hranici spojující města Orahovica a Kutjevo je díky kvalitní silnici s asfaltovým povrchem méně dobrodružný než průjezd středem přírodního parku. Ke zřícenině vede z Orahovice naučná stezka s tématikou stromů a počátkem u místního rekreačního areálu s velkým umělým koupalištěm. Zřícenina Ružica překvapí své návštěvníky rozlehlostí a množstvím dochovaného zdiva. Za vstup se i přes výjimečný zážitek neplatí. Celá zřícenina je ponechána svému pomalu rozpadajícímu se osudu, o čemž směle informují četné tabulku upozorňující na nebezpečí padajícího zdiva.
Kromě zmíněných pamětihodností skýtá oblast Papuk mnoho dalšího. Mimo konkrétní zajímavá místa především vysoký stupeň proznačení místních hor turistickými stezkami. Je tak vhodným cílem pro turisty nadšené touláním po lesnatých kopcích.