Mít termohrnek, který nám v pracovním či studijním procesu udrží nápoj dlouho teplý (v létě dlouho studený), se stalo trendem za posledních pár let. V tomto sychravém počasí pak v ulicích potkáte spoustu studentů s hrnkem v ruce. Poptáte-li se jejich majitelů, jaké mají a podle čeho si vybírali, dozvíte se většinou jedno jediné kritérium. Aby to bylo levné… Tím se snad ospravedlňuje fakt, že si termohrnek málokdo dá to tašky či batohu. Přece by vytekl!
Loni jsem se rozhodla vypátrat, zda vůbec existuje hrnek, který by kvalitně těsnil (netekl!), udržel by nápoj dlouho horký/studený a zároveň by něco vydržel… Začala jsem se ptát lidí, kteří s hrníčkem chodí, co by mi doporučili. 85 % majitelů má hrnek z domácích potřeb (cca za 100 – 200 Kč), popř. reklamní kousky, a jsou nespokojení. Dalších pár mi doporučilo Tescomu, někteří hlasovali pro švédskou značku PRIMUS, která však patří mezi ty lepší a dražší.
Udělala jsem si tedy vlastní seznam priorit a začala jsem s tímto pátrat po e-shopech a zvažovat možnosti.
Jaká kritéria měl splňovat termohrnek podle mě?
- Těsnění a více závitů ve víčku (tj. aby netekl při nošení v tašce či batohu)
- Aby udržel čaj/kafe dlouho teplé
- Objem ideálně 300 – 400 ml
- Nerozbitnost (a blbuvzdornost :-) )
- …a jelikož jsem žena, ocením i hezký design, ten však je na poslední příčce
Tímto nemalým sítem mi z uživatelských recenzí vypadly 2 modely nerezových kousků – Primus Commuter Mug (P.C.: 599 Kč) a Contigo West Loop (P.C.: od 590 Kč), který se nakonec stal mým favoritem.
Po roce používání se tedy dostávám k psaní recenze. Hrnek v období „září – duben“ nosím do školy denně s teplým čajem či kávou, několikrát za den si ještě nápoj doplním, takže nutno uznat, že hrníček v mých rukách dostává doopravdy zabrat!
Velké plus je, že hrnek opravdu neteče, ani ve vodorovné poloze či otočen víčkem dolů, a to ani v plném zavazadle (batohu či kabelce). Nápoj vydrží teplý o původní teplotě (po uzavření nádoby) podle výrobce cca 4 hodiny, což jsem sice neověřovala, ale odhaduji, že plus mínus ano. Není ale vhodné u většiny termohrnků zavírat sotva zalitý čaj, který je velmi horký. Může to poškodit plastové víčko a izolaci. Navíc obzvlášť z tohoto hrnku se to poté nedá pít ani za ty 4 hodiny. Nevýhodný tento kousek je, pokud chcete pít cca za hodinu od uvaření. Je potřeba nápoj jaksi chladit/foukat apod.
Objem termohrnku Contigo West Loop je 380 ml, což vyhovuje na jednu vysokoškolskou přednášku a pak hurá do knihovny vařit další. ;) Větší objem termohrnku se však nevyrábí, musíte sáhnout po termosce.
Termoska vs. Termohrnek z pohledu běžného uživatele
- Termohrnek je menší (do objemu cca 400 ml), skladnější a lehčí, což může být plus pro dámské kabelky. Na hory se však hodí méně, v termosce zvládnete i více jak litr teplého nápoje.
- Termoska je pro denní užívání (při studiu či práci) méně vhodná, horký čaj je nutné přelít do kelímku a chladit (a dopít). Do MHD a na přednášky tedy získává plus hrníček.
- Podle mě nejdou zaměnit, nelze zvolit jednu alternativu do města i na hory!
Jak čistit hrnek (i termosku)?
termosku či termohrnek vymýt horkou vodou, případně běžným mycím prostředkem. Po čase se však udělá na kovu taková nepěkná tmavá vrstva a časem po ní chutná všechno, co tam nalejete. Já jednou za čas volím levnou a rychlou variantu čištění, která je téměř 100% účinná. Do plného termohrnku naliju vařící vodu a zasypu jednou sodou či kypřícím práškem, zavřu a nechám stát přes noc. Funguje to i na termosky, nerez se vyleští a je krásný jako při koupi. ;) S víčkem je to složitější, ale funguje taky ten kypřící prášek. Drobné skulinky otevíracího mechanismu jdou ručně vyčistit vatovými kosmetickými tyčinkami.
POZOR ale na sypké čisticí prostředky (písky, prášky), obsahují „cosi agresivního“, po těch se nerez ničí a zčerná, čímž si svou nádobu zničíte. Nenávratně.
Závěrečné zhodnocení
Za mě dostává termohrnek West Loop od Contiga rozhodně 100 %. Zatím jsem po roce používání (prakticky denního) nenašla věc, která by mi na něm vadila. Je vhodný na teplé (čaj, kafe) i studené (vychlazená limonáda, frappé) nápoje. Díky své nepropustnosti se hodí i jako shaker. Vypadá pěkně a rozhodně je účelný. Jediný problém je, že americký výrobce Contigo ještě do Evropy nepovolil vývoz náhradních dílů – víček. V USA je seženete za 5 dolarů (tj. 100 Kč), v Česku si holt musíte koupit celý hrnek za 600 Kč. Ovšem vyplatí se do něj investovat. ;)
Jmenuji se Kristina Záchová, známá též jako Želwice či Kristi, je mi 20 let a pocházím z Olomoucka. Vedu skautský oddíl a nejen díky němu se dostávám do zajímavých míst po ČR i v zahraničí. Letos jsme dokončila gymnázium maturitou (pro tento server je jistě podstatné, že …