Tipy na výlety

Rozhledna Děd u Berouna

Rozhledna Děd u Berouna
rozhledna Děd u Berouna
rozhledna Děd u Berouna

cestou na modré TZRozhledna Děd, nacházející se na stejnojmenném vrchu, se může pyšnit přívlastkem nejstarší rozhledna KČT. Klub českých turistů nechal rozhlednu vybudovat již v roce 1893 na vrcholu Děd nedaleko Berouna a na její stavbu byly použity bílé cihly z nedalekého Králova Dvora. Bílé cihly podtrhují architekturu rozhledny a dodávají ji pohádkově romantickou atmosféru.

Rozhledna Děd je vysoká 12 metrů a na její ochoz zakončený cimbuřím vás zavede celkem 56 schodů. Bohužel v posledních letech o rozhlednu nikdo nepečoval a tomu odpovídá i stav několika cihlových schodů, které se postupně drolí. I proto je vstup na rozhlednu jen na vlastní nebezpeční, což vám připomene několik výstražných tabulek. Od roku 2010 se město Beroun snaží rozhlednu Děd odkoupit od státu a provést její opravu, tak doufejme, že se to v brzké době podaří. Cihlové schody jsou však jen cca v první třetině, poté se již postupuje po točitém litinovém schodišti uvnitř cihlové věže.

pohled na berounské nádraží
pohled na berounské nádraží

Rozhledna je pro veřejnost volně přístupná a vstupné na ní je zcela zdarma. Z ochozu je bohužel kvůli vzrostlým stromům omezený výhled jen dvě směry konkrétně na Křivoklátskou vrchovinu a směrem na Koněprusy. Ale i tak sem stojí za to zavítat a pokochat se výhledem nejen na údolí Berounky.

 

 

 

 

pohled na Kokořínsko
pohled na Křivoklátsko

Pešky se na rozhlednu dostaneme například z vlakového nádraží v Berouně, kde začíná modrá turistická značka, která Vás zavede až na vrchol. Již cestou se vám však budou naskýtat skvělé výhledy na toto bývalé okresní město. Poté co se dostatečně pokocháte krajinou, můžete pokračovat po červené TZ až do Hudlic, kde za návštěvu stojí muzeum v rodném domku Josefa Jungmanna. Další možností je nechat zaparkované auto v obci Zdejcina a vyrazit na vrchol po zelené TZ (1,5 km).

Ohodnoťte tento příspěvek