Zajímá Vás krásná, nedotčená a člověkem zapomenutá příroda? V následujícím článku Vám přinášíme informace a praktické tipy o malebném koutu naší vlasi. O Rychlebských horách, kterése nachází na severu Hrubého Jeseníku (který je však několikanásobně známější). Prakticky jde o hřebeny mezi Českou republikou a Polskem.
Jak již úvod napovídá, jde o lidmi i bohem zapomenutý kraj. Najdete zde sice množství cyklostezek a turistických tras vhodných mimo jiné i pro rodiny s dětmi či dětské kolektivy, ale najdete tu také množství neznačených cest a může se vám taky velmi pravděpodobně stát, že zde potkáte divokou zvěř – jelení, srnčí, ale i jezevce, rysy apod., kterak si zvesela vykračují přímo na značené turistické cestě od KČT nebo po pěkné lesní cyklostezce. Najdete tu také množství zajímavých rostlin, především květena je zde velmi rozmanitá. Mnoho mlsných turistů jistě potěší všude přítomné borůvčí , které v létě doslova překypují fialovými plody. K nejvzácnějším druhům rostlin zde patří vstavače a orlíčky, které lahodí nejen očím, ale i objektivu fotoaparátu, o to méně lahodí vaší peněžence, pokud se rozhodnete si alespoň jeden exponát dovést domů do vázy či herbáře. Vstavače a orlíčky jsou totiž zákonem velmi přísně chráněné.
Vlakem či autem (otrlejší i na kole) se do Rychlebských hor dostanete snadno. Klíčovými městy jsou Ramzová, Žulová, Branná, Petříkov, Ostružná a další, kde najdete mimo jiné spoustu pěkných penzionů, soukromých chat a chalup, ale také lepších hotelů pro náročnou klientelu. Méně nároční pak jistě ocení možnost spaní pod širákem či v četných útulnách (např. útulna U Matesa nedaleko vrcholu Smrk) a altánech. Je však nutné podotknout, že v mapách je celkem mylně značena útulna ve Srubu Nýznerov (u rozcestníku Sokolí skály), kde je část chaty volně přístupná, ovšem celou chatu je nutno si předem rezervovat u hajného, a to za poplatek. Je-li chata obsazená někým, kdo si tamní pobyt řádně zaplatil, je nanejvýš nevhodné se tam i přesto kvartýrovat. Řeknete si možná, že je toto samozřejmostí, ovšem nepsala bych to, kdyby se mi to nestávalo téměř každý večer, který člověk na Srubu Nýznerov stráví!
Nejoblíbenější turistickou chatou je Horská chata Paprsek přímo v srdci Rychlebských hor, ke které se dostanete turistickou trasou od vlaku z Ramzové nebo trasou ze Smrku, nejvyšší hory Rychlebských hor. Chata turistům slouží jako penzion i jako restaurace s letní zahrádkou, kde vám ochotně nabídnou velmi vyhlášenné (velké a poměrně levné) borůvkové knedlíky. Dětská porce nabízí 2 knedlíky za 40,-Kč a dospělácká 4 knedlíky za 80,-Kč (nutno je však dodat, že knedlíky jsou velké koule o práměru tak 10cm, bohatě posypané : )
. Knedlíky mohu jen a jen doporučit, větší lahůdku v těchto končinách asi nenajdete!V blízkosti chaty je nově zbudovaná dřevěná kaplička a ty nejmenší jistě potěší venkovní dětské hřiště s velkou trampolínou.
Nejznámější turistickou trasou je trasa ze Žulové, přes malou obec Skorošice – Nýznerov, poté kolem zákazu vjezdu po asfaltové cestě k přírodní památce Nýznerovské vodopády (známé také jako Vodopády Stříbrného potoka), kde končí výlet většiny „svátečních turistů“ v naleštěných polobotkách, ne-li v lodičkách. Dále pokračuje široká, lehce stoupající lesní silnička napříč krásnými lesy. Po cestě můžete spočinout v nejednom altánu či smočit se ve Stříbrném potoce, který vás bude doprovázet co celou cestu. Po asi 12 km dojdete k rozcestníku Sokolí skály, odkud vede cesta vlevo na vyhlídku ze Sokolích skal, kde můžete spatřit téměř celé Rychlebské hory a také hnízdo sokola stěhovavého. Od rozcestí Sokolí skály (musíte se tedy z vyhlídky vrátit na hlavní cetsu) můžete rovně pokračovat lesní cestou na Smrk pěšky či na kole po značené štěrkové cyklostezce. Z nejvyššího vrcholu Rychleb se můžete vydat buď na Paprsek, na Ramzovou či zpátky, přičemž to nemusíte brát stejnou cestou, ale přes Polský hřeben a sedlo Peklo.
Ne nadarmo se Rychleby a jejich stezky (hlavně ty cyklo) staly druhým z 7 divů Olomouckého kraje v loňském kalendářním roce (r. 2011). Plusové body krásné přírodě přidává dobrá dopravní dostupnost, hustá síť cest a cyklostezek. Využití zde najdou rodiny s dětmi, pěší turisté, cykloturisté i milovníci zimní sportů – lyží, běžek i sněžnic. O Rychlebských horách bylo již mnoho napsáno – na mnohých serverech a samozřejmě i v knihách. Kdo dobře hledá, najde popsané konkrétní trasy pro více či méně náročné, najdete popisy zajímavých, nejen církevních a přírodních památek a další zajímavosti. Nevýhodou, nebo pro někoho motná i výhodou je, že na většině území je špatný mobilní signál, takže většinou si nezavoláte vůbec anebo pouze přes polské operátory, i když se nacházíte na území ČR.
Závěrem nelze říci nic jiného nežli, že tento článek nemůže popsat všechny krásy a zajímavá místa Rychlebských hor, ty musíte vidět a navštívit sami. Tak rychle zasedněte nad mapou, naplánujte si optimální trasu, nazujte pohorky a předčte se, že Rychlebky jsou opravdu krásné.
Jmenuji se Kristina Záchová, známá též jako Želwice či Kristi, je mi 20 let a pocházím z Olomoucka. Vedu skautský oddíl a nejen díky němu se dostávám do zajímavých míst po ČR i v zahraničí. Letos jsme dokončila gymnázium maturitou (pro tento server je jistě podstatné, že …