Ostatní

Jak se připravit na roadtrip po Evropě?

Jak se připravit na roadtrip po Evropě?

Na spontánní roadtrip můžete vyrazit klidně i uprostřed zimy. I když si budete chtít užívat volnost vlastní dopravy, vždy je dobré trasu alespoň trochu naplánovat. Nebo se minimálně připravit na všechny možnosti. Co byste neměli na roadtrip zapomenout a na jaké dopravní aplikace si musíte dát v zahraničí pozor?

Naplánujte si trasu a ušetřete za poplatky

Vyrazit autem poznávat okolní země znamená naprostou svobodu v tom, kam se podívat a kde zastavit. Aby se ale vaše výdaje zbytečně nezvýšily, raději si trasu předem trochu naplánujte. Ne všude je totiž situace s dálničními poplatky tak jednoduchá jako v Česku.

V Německu můžete s osobním autem na dálnici zdarma, v Rakousku si musíte pořídit dálniční známku. Pozor ale na další poplatky, které se hradí například za průjezd tunely v Alpách. Pokud byste si tam omylem zajeli, tak můžete za cestu zaplatit klidně dvojnásobek.

Vysoké mýto potkáte i ve Francii, kde platíte pouze úsek dálnice, po kterém jedete. Některé části jsou ale zdarma, a tak se vyplatí cestu dopředu naplánovat. Využít totiž můžete místo dálnice i bezplatné silnice často vedoucí souběžně s dálnicí.

Vyrazíte-li na východ, tak byste si měli na seznam nezbytností zapsat dálniční známka Slovensko online. Pořídíte jí totiž přes internet bez dalších potíží stejně jako u nás. Na výběr máte roční známku nebo zlevněné varianty na 10 či 30 dní.

Chytré aplikace pro bezproblémovou jízdu

Dnes už si asi málokdo umí představit roadtrip do zahraničí bez aktivní GPS. Samostatné navigace už vyšly z módy, stačí vám chytrý telefon. Nová auta už mají vysoce kvalitní navigace zabudované i přímo v palubní výbavě. Jak je to ale s používáním známých aplikací jako Google Maps a Waze?

Pro navigaci k cíli můžete samozřejmě použít prakticky libovolnou aplikaci. Pozor si ale dejte v případě, že vám bude aplikace hlásit případné radary a policejní hlídky. Takové služby jsou totiž v řadě evropských zemí nelegální. Pokud by vás tedy čekala silniční kontrola například v Německu, Waze raději vypněte. To samé platí i pro Rakousko nebo například Belgii.

Pokud chcete během cesty ušetřit na pohonných hmotách, tak vyzkoušejte aplikaci Fuelio. Ta vám vyhledá nejlevnější nabídku v okolí. Nakonec pro jistotu nejen na cestách mějte vždy po ruce aplikaci Záchranka, která může ihned nasdílet vaši polohu záchranným složkám.

Co přibalit do auta

Ať už na roadtrip vyrazíte v jakémkoli ročním období, vždy mějte připravené teplé oblečení a případně i deky. I uprostřed horkého léta můžete uvíznout v zácpě uprostřed hor, kde v noci výrazně klesá teplota i v srpnu. Zároveň mějte pro případ nouze vždy ve voze dostatek vody. V zácpě kvůli vážné dopravní nehodě můžete stát klidně i celý den.

Samozřejmostí na cestu jsou pak doklady osobní i ty od auta a také povinná výbava. Tu si zkontrolujte pro všechny plánované země. I v rámci EU se mírně liší. Určitě se hodí mít po ruce i adaptér pro nabíjení v autě a případně powerbanku.

Pokud máte volno, tak můžete na evropský roadtrip vyrazit prakticky ihned. Není třeba řešit žádné vízum a můžete po okolních zemích cestovat autem, jak se vám zlíbí. Pokud si ale s plánováním dáte trochu práce, můžete si ušetřit pozdější stres a také nemalé peníze.

Ohodnoťte tento příspěvek