Nezařazené

5 tipů na vícedenní túry po Česku

5 tipů na vícedenní túry po Česku

Zajímavé vícedenní túry lze bez problémů absolvovat i v rámci České republiky. Některé jsou náročnější, na další je možné vyrazit i s dětmi a jedna dokonce měří přes 2 000 kilometrů!

Řada českých turistů se stále domnívá, že v našich luzích a hájích nelze absolvovat žádné pořádné několikadenní túry. Jenže opak je pravdou. Ačkoli budete potřebovat kvalitní vybavení, při jehož nákupu lze využít třeba slevové kódy na Alpinepro a ušetřit, pak už se jen stačí dostat pouze do startovní destinace, což v rámci České republiky není složité, a vyrazit. Otázkou ovšem zůstává, kam se vlastně konkrétně vydat. 

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje vznikla už v roce 1937, kdy se objevila v publikaci Klubu českých turistů, v současné době však nepatří k nejznámějším. Přesto ji můžeme pro vícedenní výlet jen a jen doporučit. Na trase lze totiž obdivovat nádherná místa středního Pojizeří, a to jak přírodní krásy (borové lesy, skalní města), tak úchvatná architektonická díla včetně středových hradů.

Zlatá stezka začíná v Mladé Boleslavi a končí v Jičíně, její délka činí 119 kilometrů a označena je červenou značkou. Pěšky ji zdoláte zhruba za pět až sedm dní, takže si pro túru vyhraďte zhruba týdenní dovolenou. Na trase se nachází mnoho možností ubytování, stejně jako restaurací. Navíc není nijak náročná, takže se hodí i pro rodinné výlety, ačkoli s dětmi ji zřejmě neabsolvujete kompletní.

Přechod Šumavy

Přechod celého Národního parku Šumava, který existuje od roku 1991, nabízí turistům hřebenovku skrze tiché hvozdy, kterou v České republice na mnoha jiných místech nenaleznete. Jedno z nejstarších pohoří evropského kontinentu nabízí mnoho krásných míst a tvoří jej horské smrčiny, mokřady i jezera. Můžete se sem navíc vydat nejen po svých, ale také na kole.

Přechod Šumavy měří celkem 104 kilometrů, přičemž trasa vede z Železné Rudy do Nové Pece. Orientovat se přitom budete podle červené značky. Ačkoli se nejedná o trek z nejsnadnějších a budete potřebovat kvalitní outdoorové vybavení, turisté mohou při své vícedenní cestě využít nouzová nocoviště, kterých je na trase hned sedm a slouží k jednorázovému bivakování.

Údolím Lužnice

Stezka údolím Lužnice patří k nejkrásnějším nejen v České republice, ale lze ji s klidným srdcem zařadit mezi úchvatné trasy i v rámci celého evropského kontinentu, když získala prestižní evropskou certifikaci Leading Quality Trails Best of Europe. Vede přitom hlubokým údolím řeky Lužnice, a to v okolí starých mlýnů a zřícenin, ale také historickými městy Tábor a Bechyně.

Tato turistická trasa není nijak zvlášť náročná a měří „pouze“ 55 kilometrů, takže se dá zvládnout za dva až čtyři dny a minimálně některou z jejich částí lze absolvovat i s celou rodinou. Stezka údolím Lužnice vede z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou a naleznete na ní hned 19 zastavení s informačními panely. Můžete si tedy dát nejen do těla, ale zároveň se něco dozvědět.

Přechod Krkonoš

Zatímco stezka údolím Lužnice nepatří k nejnáročnějším, pro přechod Krkonoš to tak úplně neplatí, což lze od našich nejvyšších hor očekávat. Ačkoli trasa měří „jen“ 50 kilometrů, převýšení činí 1 800 metrů. Hřebenovku Krkonoš, která vede z Harrachova po Cestě česko-polského přátelství na Pomezní boudy, totiž korunuje výstup na Sněžku, jejíž vrchol leží ve výšce 1 603 metrů nad mořem.

V rámci přechodu Krkonoš je možné využít přespání na horských chatách, které ovšem zřejmě využijete maximálně dvakrát, neboť se jedná o dvou- až třídenní trek. V průběhu zimních měsíců jej přitom můžete absolvovat i na sněžnicích či na běžkách. Každopádně jde s největší pravděpodobností o nejklasičtější horský pochod, který můžete v České republice podniknout. 

Stezka Českem

Stezka Českem je projekt party nadšenců, kterým na našem území chyběl pořádně dlouhý trek. Nemělo by vás tedy překvapit, že kompletní trasa je dlouhá přes 2 000 kilometrů! Vede přitom po celém obvodu České republiky, a to konkrétně přes Beskydy, Jeseníky, Orlické hory, Broumovsko, Jizerské hory, Krkonoše, Lužické hory, České Švýcarsko a Krušné hory, díky čemuž je velmi různorodá.

Stezku Českem zřejmě většina outdoorových nadšenců neabsolvuje na jeden zátah. Budeme-li počítat, že průměrný turista ujde 25 kilometrů denně, zdolat tuto trasu by mu trvalo takřka tři měsíce. Většina lidí si ji tedy zřejmě rozdělí na více etap a rozhodně ji nezdolá celou. Turisté se ostatně spíše zaměřují na jednotlivé úseky. Výhodou je, že se na trasu lze napojit prakticky kdekoliv.