V tomto článku se podíváme blíže na čelovku „Tikka 2 plus“ od francouzské firmy Petzl. Tato čelová svítilna disponuje jednou vysoce svítivou čirou led diodou a jednou diodou červené barvy. Tyto dvě diody nabízí dohromady 5 režimů svícení. Čirá dioda nabízí režim maximální, ekonomický a režim blikání. U červené diody máte možnost volby mezi svícením a blikáním.
Veškeré ovládání čelovky Petzl Tikka 2 plus je řešeno jediným tlačítkem. Jedním stiskem zapnete maximální režim svícení. Pokud chcete aktivovat ekonomický režim či blikání, učiníte tak dvěma, respektive třemi rychlými stisky tlačítka. Pro přepnutí mezi čirou a červenou diodou (nebo naopak) je nutné tlačítko podržet zhruba 2 vteřiny. Blikání červené diody se poté dosáhne obdobně, tedy dvěma rychlými stisky tlačítka. Pokud budete chtít čelovku vypnout, postačí zmáčknout tlačítko jen jednou. Není tedy nutné procházet další režimy, než dojde k vypnutí.
Výrobce uvádí, že maximální a ekonomický režim čiré LED diody slouží k tomu, aby jste viděli vy, naproti tomu blikání čiré a oba režimy červené diody jsou proto, aby jste byli vidět. Vzdálenost, na kterou uvidíte, respektive na kterou vás bude možné spatřit je spolu s časovým vývojem uvedena v přehledné tabulce.
K napájení slouží tři AAA (mikrotužkové) baterie, které při maximálním režimu dokáží svítit 58 hodin, při ekonomickém pak zhruba třikrát více. Indikátor výměny baterií, který je umístěn poblíž hlavní čiré diody, vás decentním poblikáváním upozorní, že je dosvit menší než 5 metrů a je vhodné baterie v čelovce Petzl Tikka 2 plus vyměnit.
Váha samotné čelovky je 48g, spolu s bateriemi poté váží 82. Což je údaj shodný s tím, který udává výrobce. Čelovka Petzl Tikka 2 plus má stupeň krytí IP X4, tedy je voděodolná (nikoliv však vodotěsná). V praxi to znamená, že ji nějaký kratší deštík nevadí, ale potápět by jste se s ní neměli :)
Tuto čelovku osobně vlastním již více jak půl roku. Zatím se nestalo, že by s ní byl nejmenší problém. Skvěle postačila i na více jak měsíční putování po Kavkaze.
Výlety a obecně cestování mám rád již od útlého dětství, kdy mé kroky směřovaly zejména na hrady a zámky po ČR. Postupem času jsem začal vyhledávat spíše odlehlejší a méně známe oblasti na východ od našich hranic. Takže když zrovna nepracuji a nesedím před monitorem, trávím nejvíce času s batohem na zádech nebo v sedle kola.